ЕФТИНО, А ЕФИКАСНО: Овие 3 природни пробиотици ќе ви ги исчистат цревата подобро од капсулите!

29 јули, 2021
Probiotic_Foods_732x549-thumbnail-732x549

Пробиотиците се живи микроорганизми кои ја подобруваат рамнотежата на флората во дигестивниот систем. Овие пријателски бактерии се неопходни за здраво варење. Тие помагаат да се спречи растот на лоши бактерии и често се исцрпуваат ако земате антибиотици.

Прочитајте подолу кои 3 посни природни пробиотици мора да станат дел од вашиот секојдневен живот.

  1. Кисели краставички

Киселите краставички се здрави од повеќе причини, но пред се поради природниот пробиотик што го содржи, односно бактериите „лактобацилус“. Бактериите во нашиот стомак не се само за варење, туку и за да го одржат нашиот имунитет добар и подготвен да се бори против инфекциите.

Овој систем има корист од помошта на киселите краставички и природниот пробиотик што е во него.

  1. Мисо паста

Пастата Мисо содржи ензими кои го забрзуваат и помагаат во варењето, додека е многу богата со минерали, што дополнително влијае на рамнотежата на метаболизмот. Исто така, ја храни кожата, го забрзува градењето на ткивата и клетките на кожата, што придонесува за убавина. Поради линолеинска киселина и лецитин, кои го раствораат холестеролот, ги спречува последиците од кардиоваскуларни заболувања, артериосклероза, како и висок крвен притисок.
Мисото го зајакнува имунитетот, ги ублажува ефектите од пушењето и алкохолот и влијае на ублажување на ефектите од целото радиоактивно зрачење.

  1. Кисела зелка

За разлика од свежата зелка, киселата зелка е богата со пробиотички бактерии. Ова се добри бактерии кои влијаат на нашиот дигестивен систем. Поради толку добра рамнотежа на микроорганизми, оваа храна секогаш се препорачува во случај на некои болести предизвикани од нерамнотежа на цревната флора, особено по антибиотска терапија.

Киселата зелка го забрзува метаболизмот, а оброците збогатени со оваа храна се варат побрзо. Одлична е за чистење на црниот дроб и крвта, а со тоа и за чистење на целиот организам од токсини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris