Експерт за спиење тврди: Ако имате проблеми со спиењето, подобро е да го јадете OВА навечер!

8 јануари, 2021
nana

Ако сте гладни и не можете да спиете на „празен стомак“, Алексеј предлага да јадете храна без јаглени хидрати.

“Кога јадете, не работи само вашиот гастроинтестинален тракт, туку и вашиот нервен систем. Ако имате голема желба да јадете навечер, нека биде храна што нема стимулирачки ефект. Прво на сите, подобро е да се откажете од јаглехидрати. Како кофеин”.

Сепак, вистина е дека храната има смирувачки ефект врз некои луѓе. Има луѓе кои јадат пред спиење, па затоа се смируваат и спијат подобро. Специјалистот вели дека се препорачува луѓето кои страдаат од несоница да јадат храна што смирува и го подобрува квалитетот на спиењето пред спиење.

Тоа се: банани, ореви, мешунки, сирења, мисирка, говедско, јагнешко.

Ако сакате мирен сон, никогаш не гледајте телевизија или прелистувајте вести на социјалните мрежи пред да одите во кревет, бидејќи сината светлина што ја испушта телефонот го уништува сонот.