Експерти докажуваат: Постојат луѓе кои не можат да се заразат со короната, а ова е клучно!

14 март, 2021
хор

Во јули, менаџерот за комуникации од Универзитетот Џорџ Мејсон во Ферфакс, Вирџинија, 54-годишниот Јохан Холис сфати дека припаѓа на ретка категорија луѓе чијашто крв може да им помогне на научниците да го разберат вирусот на короната и евентуално да им помогне на луѓето кои ќе се разболат.

Тој беше многу изненаден кога дозна дека го победил ковид, без да знае дека воопшто му го има овој вирус.

Крвта на Холис е полна со таканаречени супер-антитела кои го неутрализираат вирусот, дури и ако нивната крв е разредена 10 000 пати, изјави патологот.

Тоа е медицински феномен што може да се најде кај помалку од пет проценти од популацијата кои биле во контакт со ковид, покажа студијата, што ја прави крвта на Холис важен извор во потрагата по лек за оваа болест.

Меѓу оние што детално ги проучуваат овие исклучителни случаи на „природен имунитет“ на САРС-КоВ-2 е тим експерти од Универзитетот во Тор Вергата, предводен од професорот useузепе Новели, меѓународно реномиран генетичар и поранешен ректор на Универзитетот во Рим. Италијанските научници тесно соработуваат со колегите од Универзитетот Рокфелер во Њујорк и други институти, сите собрани под покровителство на Меѓународниот конзорциум.

Првичните претпоставки се дека генетиката е одговорна за резистенција, како што е случај со ХИВ. Познато е дека околу 10 проценти од популацијата носи мутација на рецепторите за ЦЦР5, поради што се отпорни на ХИВ. Ова значи дека вирусот не може да влезе во клетките што главно ги инфицира.

Korona virus

Научниците сега веруваат (но сè уште истражуваат) дека оние кои се отпорни на короната можат да имаат една или повеќе мутации кои имаат заштитен ефект. Околу педесет гени идентификувани од експерти од конзорциумот Ковид се поврзани со подложност на инфекција. Во последниве месеци, научниците од конзорциумот открија дека 10-15 проценти од тешките случаи на инфекција со коронавирус се должат на генетика, поточно промени што влијаат на функционирањето на интерферон тип I (IFN I), протеин кој припаѓа на семејството на цитокини, што ја регулира активноста на имунолошкиот систем.

Некои сериозни пациенти имаат авто-антитела способни да го нападнат овој протеин и да го уништат, додека други не го произведуваат правилно поради мутации. Според научниците, оние кои се отпорни на круната може да имаат мутиран ген што им овозможува да произведат поголема количина интерферон (прва линија на одбрана од вирусот) и соодветно да бидат заштитени, изјави Новели за италијанската Република

Во секој случај, „ловот“ за оние кои се навистина отпорни – нема да биде лесен.

„Имаме протокол одобрен од нашиот етички комитет. „Многумина ни пишуваат дека сакаат да учествуваат во истражувањето, но мора да бидеме сигурни дека ги исполнуваат потребните услови, на пример, дека ги имаат направено сите тестови за ковид“, рече научникот.

Од друга страна, неговиот колега од Трст, Роберто Лукати, нагласува дека имунитетот кон круната има ограничено траење (се проценува најмалку осум месеци) и дека тестовите не се непогрешливи, па идентификувањето на луѓе кои се навистина отпорни ќе биде тешко. Сепак, истражувањето од Универзитетот во Тор Вергата, експертите се надеваат дека ќе донесе вредни резултати и ќе ги постави темелите за нови терапии.

Истражувачите кои ја анализирале крвта години пред пандемијата откриле дека Т-клетките се специјално создадени за откривање на протеини на површината на ковид-19. Ова сугерира дека некои луѓе веќе имале претходно подготвен организам за борба против вирусот, пред тој всушност да започне да се шири меѓу луѓето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris