Експерти: Поради делта сојот, вакцинацијата мора да биде 90 проценти

4 октомври, 2021
1633327843-1632321926-000_9NB7PG-750x499

Неколку претставници на здравствените власти во Соединетите држави веруваат дека поради делта сојот, процентот на вакцинирани против коронавирусот мора да достигне 90 проценти и повеќе за да се постигне оптимално ниво на заштита.

Присуството на варијантата делта на коронавирусот дополнително ја зголеми потребата луѓето да се вакцинираат, изјавија официјални лица за USA Today во извештајот објавен во неделата.

„Она што го научивме од делта сојот и гледајќи зад делтата е… дека за да се постигне вистинска заштита за населението, потребно е (вакцинацијата) да биде поголема од 90 проценти“, вели Том Мекарти од Одделот за здравство на Род Ајленд.

Д -р Ерик Топол од Истражувачкиот институт Скрипс има слично мислење.

„Сега ни требаат 85 до 90 проценти вакцинирани против делта сојот“, вели Топол за USA Today.

Д -р Ентони Фаучи, водечки американски експерт за заразни болести, во мај рече дека уште еден бран на инфекција на есен може да се спречи доколку до 4 мај се вакцинираат 70 проценти од населението.

Околу 56,5 проценти од населението во Соединетите држави е целосно вакцинирано против коронавирусот, според статистичките податоци достапни од Универзитетот Џонс Хопкинс. Повеќе од 185 милиони Американци се вакцинирани со двете дози.

Во моментов, сите Американци над 12 -годишна возраст можат да се вакцинираат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris