Експертите на СЗО: Невозможно е „вештачки создадениот“ Ковид-19 да протекол од лабораторијата BSL-4 во Вухан

5 февруари, 2021
Covidshutterstock_1723539433-910x605

Тимот на СЗО, откако ја посети лабораторијата во Вухан, ги уништува теориите на заговор дека вирусот Ковид-19 протекол од лабораторија во Кина

Лабораторијата на Институтот за вирусологија во Вухан, кој е обвинет за протекување на вирусот Корона, е добро опремена и тешко е да се замисли ширењето од таму, изјави Владимир Дедков, руски експерт во Светската здравствена организација (СЗО) и заменик директор на научно истражување на Институтот за епидемиологија и микробиологија во Санкт Петербург.

Тимот на СЗО започна со работа на терен минатата недела, откако помина две недели во карантин по пристигнувањето во Кина.

Лабораторијата совршено опремена

Како што пренесува Спутник, Дедков рече дека е важно за нивната мисија да го посетат овој објект, да разговараат со колегите и да видат како сè е организирано таму. Рускиот експерт и член на тимот на СЗО додаде дека е добро организиран и дека не знае кој ги критикува, дека лабораторијата е совршено опремена и дека не може да замисли дека нешто може да протече од таму.

Експертите на СЗО поминаа три и пол часа во добро чуваниот институт за вирусологија во Вухан, вклучувајќи ја и високо изолираната лабораторија BSL-4, каде се појавија гласини дека е вештачки корона-вирусот и се прошири на целиот свет.

Уште од појавата на корона вирусот во Вухан на крајот на декември 2019 година, во медиумите и на Интернет се појавија различни теории дека можеби новиот вирус излегол од оваа лабораторија во Кина. Повеќето научници не ја прифатија оваа хипотеза, но многумина шпекулираа дека вирусот пронајден во дивината се појавил во лабораториски експерименти за да се тестира можноста за пренесување на луѓето и дека тој „избегал“ од лабораторијата преку заразен член.

На почетокот на минатата година, Институтот за вирусологија во Вухан со отворено писмо ја негираше оваа претпоставка и тврди дека станува збор за лажна гласина, каде што тие потенцираат дека совеста на вработените во тој институт е апсолутно чиста.

Пазарните услови влијаеја на ширењето на вирусот

Владимир Дедков, руски експерт, додаде дека на пазарот во Вухан постојат одредени услови кои дозволуваат ширење на вирусот корона, но, како што рече, вирусот можел да потекнува од друго место, пишува Спутник, кој исто така пренесува дека тој не е добро запознаен со санитарните правила на Кина, но дека пазарот е далеку од совршен.

Сепак, тој исто така изјави дека не е сигурно дека тоа се случило на пазарот, ниту дека има докази дека вирусот потекнувал таму. Вирусот можеби се појавил на друго место, но хипотетички постојат сите услови вирусот да се прошири на тој пазар, рече Дедков.

Да потсетиме, пазарот на Хуанан во Вухан беше затворен на 1 јануари 2020 година, кога епидемиолошката истрага, следејќи ги трагите на избувнувањето на непозната болест, стигна до неа. Тие беа првите меѓу болните кои работеа на тој пазар. Сепак, научниците сè уште не донеле конкретни заклучоци во врска со улогата што ја имал пазарот во ширењето на вирусот.

Според најновите податоци на Универзитетот Џон Хопкинс, вкупниот број на потврдени случаи на ковид 19 во континентална Кина достигна 100.177, а од почетокот на пандемијата починаа 4.820 лица. Секојдневно има десетици новозаболени лица во земја со 1,3 милијарди луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi