Експертите велат: Не брзајте со вакцинирање на децата, освен во случаи на хронични заболувања

13 јуни, 2021
childVaccine-1201311282-770x533-1-650x428

Агенцијата за лекови во Србија ја одобри вакцината Пфајзер за деца на возраст од 12 до 15 години. Властите гарантираат дека се исполнети сите потребни услови кога станува збор за безбедноста и ефикасноста. Експертите посочуваат дека вакцинацијата на возрасните треба да остане приоритет за да се постигне колективен имунитет, а децата да се вакцинираат само во случај на хронични заболувања.

По Европската унија и Соединетите држави, Србија се најде на списокот на земји кои вакцинираат деца. Зелено светло за вакцината Пфајзер-Бионтек даде Агенцијата за лекови, со, како што рече првиот човек на таа институција Павле Зелиќ, максимално почитување на највисоките стандарди во регулаторната пракса.

„Она што сега е неопходен предуслов кога зборуваме за квалитет, ефикасност и пред се за безбедност, го стори Агенцијата и тоа е добра вест, а јас лично имав можност да разговарам со родителите чии деца се загрозени поради разни други поврзани состојби или болести, кои едвај ја чекаат оваа вакцина и за кои е важна, затоа не смееме да им ја одземеме таа можност “, посочува Зелиќ.

Професорот на Медицинскиот факултет Радан Стојановиќ вели дека само деца со хронични заболувања на возраст од 12 до 15 години треба да бидат кандидати за вакцина за коронавирус, а остатокот не треба да се вакцинира.

„Децата од оваа возраст обично се асимптоматски или се во многу лесна клиничка слика на Ковид-19, мислам дека сè уште не е време за рутинска употреба на овие вакцини во ова детство се додека не се соберат некои, да речеме, позначајни, сеопфатни, долгорочни податоци, пред сè кога станува збор за безбедноста. Сметам дека нашиот приоритет во моментот е да ги вакцинираме возрасните и дека при некое посакувано стекнување на колективен имунитет, возрасните треба да им помагаат на децата, а не децата на возрасните“, смета Стојановиќ.

Од Агенцијата за лекови велат дека условите за вакцинација на деца во Србија се стекнати врз основа на податоците од клиничките испитувања спроведени во други земји. И, дали е тоа доволен услов? Вирусологот и микробиологот Миланко Шеклер не мисли дека е.

„Прегледот е извршен само на илјада или нешто тинејџери, и илјада или нешто плацебо тинејџери, односно оние кои не примиле вакцина. За мене, тој примерок, реално гледано, е премал за да зборувам за стотици, милиони вакцинирани деца. Покрај тоа, можете сами да видите дека производителите ја започнаа таа игра на пазарот, да се каже во наводници, кон дното, сите го спуштаат годиштето сè пониско“, посочува тој.

Старосната граница за вакцинација најпрво беше спуштена во Кина. Во таа земја беше одлучено дека вакцината Синовак може да се дава на деца на возраст од три до 17 години, што важи и за вакцината Синофарм, која во моментов се користи само за возрасни во Србија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi