Еве како да го намалите високиот крвен притисок на природен начин

25 јули, 2021
Screenshot_1

Високиот крвен притисок е тивок убиец.

За да спречите зголемување на притисокот, треба да ја регулирате вашата исхрана.

Веројатно веќе го знаете тоа, но не знаете дека треба да ги вклучите овие две намирници во вашето мени:

Цимет

Неколку студии потврдија дека систолниот (горниот) и дијастолниот (понискиот) притисок кај возрасните го намалува добро познатиот мирисен зачин – цимет.

Ако додадете половина лажичка во вашата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок. За непосреден ефект, стопете малку цимет во прав во устата и проголтајте.

Лук

Оваа здрава храна го намалува крвниот притисок скоро веднаш. Лукот делува на крвните садови релаксирајќи ги и проширувајќи ги, што ја прави крвта полесно да циркулира и со тоа се намалува притисокот. За моментално дејство и моментално намалување на притисокот, јадете сурови чешниња од лук со леб или исечкајте ги во салата или јадењето.

Покрај исхраната, неопходна е и терапија препишана од лекар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi