ЕВЕ КАКО КОНЕЧНО ДА ГИ ИЗБРКАТЕ КОМАРЦИТЕ ОД ДОМОТ: 3 трикови кои докажано делуваат!

8 јуни, 2021
225277_limun-shutter_ls

Потребни ви се само неколку состојки од кујната и нема да имате проблеми со комарците

Комарците знаат како да ги претворат нашите животи во „пекол“. Убавото време е тука и ги има сè повеќе, па затоа е добро да ги знаете овие трикови. Овие се целосно природни средства, а веројатно веќе ги имате сите состојки за подготовка.

Мирисна течност што ја мразат комарците

Направете ја оваа течност, ставете во сад, ставете мала свеќа што може да плови и комарците веднаш ќе избегаат.

Ќе ви требаат:

2 лимони

2 лимети

неколку гранчиња рузмарин

8-10 капки есенцијално масло од еукалиптус

малку вода

плитачка свеќа

Постапка:

Многу е едноставно. Во мала чаша ставете вода, лимон, лимета и рузмарин. Додадете еукалиптус и поставете пловечка свеќа на врвот.

Каранфилчето и лимонот се спас од овие крвопијци

Преполовете неколку лимони или лимети и избоцкајте околу 10 каранфилчиња во центарот. Наредете го лимонот по станот, каде поминувате најмногу време, и тоа е тоа.

Мириси за кои е докажано дека одбиваат комарци

На комарците не им одговара мирисот на ловор, босилек, лаванда, жалфија, рузмарин, маче трева, еукалиптус … И сув талог од кафе ќе помогне, едноставно ставете го во метален сад и запалете го. Можете да користите кора од овошје или рузмарин да зовриете во вода и, на крај, можете да користите и етерични масла.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi