Еве како визуелно да го намалите носот со шминка

7 мај, 2021
glavna mozda-766006777_1000x0

Но, не сите жени се задоволни од формата и големината на носот. Се разбира, проблемот може да се реши со методи на пластична хирургија, но во повеќето случаи не е премногу тешко да се поправат малите неправилности и можете да го направите тоа со правилна примена на козметиката.

Размислете како сакате визуелно да го намалите носот со шминка.

За да го поправите обликот на носот, потребна ви е одредена козметика:

основа – што е можно поблиску до бојата на кожата;

посветла пудра – 0,5-1 нијанса посветла од основата;

потемна пудра – 0,5-1 потемна од главната нијанса.

Кога користите различни нијанси на пудри, потребно е да се земат предвид следниве карактеристики:

Посветлата нијанса визуелно ќе зголеми одредена област

Темната нијанса ги прави избраните области визуелно помали;

Вертикалната линија на носот ќе го направи носот да изгледа потесен и подолг, а хоризонталната ќе го направи избраниот дел поширок;

Фокусирајте се на другите делови на лицето (очи или усни) бидејќи ова помага да се одвлече вниманието од носот.

Како да се намали широкиот нос со шминка?

Нацртајте две вертикални линии на страната на носот со потемна пудра или користете потемна пудра што ќе ја нанесете со четка од внатрешноста на веѓите до врвот на носот и внимателно затемнете ја на страна. Линиите треба да бидат прави и мазни.

Најдобро е да користите четка со закосени рабови. Ставете вертикална линија во центарот на носот со посветол тон, така што ќе добиете одредена ширина на носот.

Како да се намали долгиот нос со шминка?

Ако вашиот нос не е само долг, туку и тесен, ставете посветла основа во хоризонтална линија. Потемнете го врвот на носот, а ако носот е многу тесен, можно е да се ограничи само врвот со затемнување, додека основата ќе ја нанесете на остатокот од носот.

Како да се намали заоблениот нос со шминка?

За визуелна корекција на оваа форма, двете претходни техники обично се комбинираат. Светлата нијанса е поставена на централниот дел на носот, пред да стигнете до врвот, затоа користете вертикално потемна нијанса. Темните тонови се користат на врвот на носот, од двете страни, сè до работ на веѓите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi