Еве колку од нив, во група од 10 лица, ќе бидат заразени ако само еден е позитивен на новиот вид корона

1 јануари, 2021
corona-51746711920-830x0

Студија: Стапка на експанзија на нова варијанта на корона од 0,4 до 0,7

Стдуја на Царскиот колеџ во Лондон за новата варијанта на корона вирусот што се шири во Велика Британија откри дека брзината на ширење на епидемијата, односно бројот на R, е помеѓу 0,4 и 0,7.

Тоа значи дека на секои 10 заразени лица најверојатно ќе заразат помеѓу четири и седум лица доколку имаат нова варијанта на вирусот, објави ВВС.

„Не звучи многу, но разликата е прилично голема“, рече професорот за BBC Radio 4.

Според него, во услови на ноемвриската блокада, стапката на репродукција била околу 0,9 кога станува збор за старата варијанта, што би значело дека во текот на две до три недели бројот на случаи се намалува за околу 30 проценти, додека со новата варијанта тие тројно ќе се зголемат .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris