ЕВЕ КОЛКУ ВОДА ТРЕБА ДА ПИЕТЕ ВО ЗАВИСНОСТ ОД ТЕЛЕСНАТА ТЕЖИНА

12 август, 2021
Screenshot_1

Водата е за телото исто како горивото за автомобилот. Штом неговото ниво е критично, црвеното светло се појавува во форма на жед, гадење, главоболка

Ова значи дека дехидрацијата веќе отишла предалеку. Затоа е важно редовно да пиете вода – бидејќи течноста, испиена пред неколку часа или претходната ноќ, – не се брои.

Како правилно да ја пресметате количината на вода што треба да ја пиете секој ден? Подготвивме и предлагаме да ја користите оваа прегледна табела. Зачувајте ја и искористете ја за добро здравје.

 • 40 кг – 1,2 литри
 • 45 кг – 1,4 литри
 • 50 кг – 1,5 литри
 • 55 кг – 1,7 литри
 • 60 кг – 1,8 литри
 • 65 кг – 2 литри
 • 70 кг – 2,1 литри
 • 75 кг – 2,3 литри
 • 80 кг – 2,4 литри
 • 85 кг – 2,6 литри
 • 90 кг – 2,7 литри
 • 95 кг – 2,9 литри
 • 100 кг – 3 литри

Ако вашата точна тежина не е во табелата, користете ја оваа формула за да ја пресметате дневната колилина на вода:

За жени: (тежина x 0,03) + (време на физичка активност во часови x 0,4) = … литри

За мажи: (тежина x 0,04) + (време на физичка активност во часови x 0,6) = … литри

Три корисни совети за да научите да пиете повеќе вода:

♦ Стевете мала количина вода во чашата. Започнете со количината на течност што е оптимална за вас. Подобро е да се испијат неколку голтки со задоволство, отколку цела чаша, но со сила.

♦ Чувајте сад со вода на повидок. Подобро е да купите убаво шише што ќе ве мотивира за нови достигнувања и ќе ве потсетува на здрав начин на живот со добри навики.

♦ Користете мобилни апликации. За да контролирате и да добиете потсетници за потребата да пиете вода, инсталирајте некои од апликациите – WaterCheck, Watermania, Hydro, WaterBalance.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi