Еве што значи кога маснотијата се таложи на стомакот, рацете, колената или бутовите: Салото ви кажува дека претерувате со ова!

14 јули, 2021
253542_shutterstock-1668104947_ls

Маснотиите што се наоѓаат во еден или друг дел од телото укажуваат дека има некои нарушувања во телото.

Масни наслаги на колковите

Ако забележите дека масните наслаги се појавиле на колковите, тоа укажува на нарушување на тироидната жлезда, а маснотиите ги „принудуваат“ тироидните хормони да се населат на тие места. За да спречите понатамошно таложење на маснотии на овие места, не е доволно само да се придржувате до диета, туку мора да избегнете употреба на тешки метали што се наоѓаат во водата од чешма и пастата за заби. Ако веќе се во телото, треба да се обидете да ги отстраните што е можно побрзо.

Маснотии во стомакот

Веројатно сте забележале дека маснотиите можат да се акумулираат на стомакот дури и кај слабите луѓе. Ова сугерира дека лицето доживува сериозен стрес подолго време. Научниците веќе долго време забележаа дека со стрес и депресија, масните наслаги се појавуваат, пред сè, на стомакот. Прво треба да го решите вашиот нервен систем, се препорачува да пиете што повеќе чаеви што ги смируваат нервите. Само тогаш можете да се ослободите од насобраната маст на стомакот.

Масни наслаги на грбот и бутовите

Ако маснотиите на бутовите изгледаат повеќе или помалку познати, тогаш маснотиите на грбот изгледа грдо. На жените со набори на грбот им е многу тешко да изберат облека, на пример, невозможно е да носат тесен фустан или убава долна облека од тантела.

Масните наслаги на колковите и грбот покажуваат дека нивниот сопственик многу ги сака производите од брашно и слатките што содржат голема количина јаглехидрати. Како резултат, големи количини на инсулин почнуваат да се произведуваат во крвта. За да се ослободите од маснотиите на овие места, треба само да се откажете од брзи јаглехидрати, на пример, белиот леб треба да се замени со леб од житни култури, а слатките – со мед и овошје.

Маснотии на колена

Многу жени едноставно не обрнуваат внимание на ваквите масни наслаги. Таквиот недостаток воопшто не се меша со носење разни предмети за облека, покрај тоа, дебелите колена и колковите можат успешно да се сокријат со панталони. Сепак, луѓето кои ги имаат овие проблеми се чувствуваат непријатно.

Маснотиите на овие места се предизвикани од прекумерен ентузијазам за солена и слатка храна. Како резултат, вишокот течност почнува да се акумулира во телото околу колената. Решението е едно – треба да ја намалите количината на солена и слатка храна на минимум. Покрај тоа, се препорачува да се организираат денови на пост без сол еднаш неделно.

Масни наслаги на градите, надлактиците и внатрешните бутови

Местата наведени овде зависат од хормони, а маснотиите што се акумулираат во тие делови од телото укажуваат на тоа дека крвта содржи голема количина на женски хормон естроген. Во овој случај, потребно е да се посети гинеколог-ендокринолог кој ќе ви препише соодветна терапија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi