Еве зошто не е добро да се туширате пред спиење или после вечера

2 октомври, 2021
shower-wallpaper

Еве зошто не е добро:

1. Можеби нема да можете лесно да заспиете

Топла бања или туш непосредно пред спиење изгледа релаксирачки, но во реалноста може да ви го наруши сонот. Ќе заспиете подобро кога температурата на вашето тело е малку пониска, а додека вашето тело почнува да се подготвува за добар сон, температурата сепак ќе се намали. Топлиот  туш ќе ви ја подигне температурата и ќе го збуни вашето тело. Ако мислите дека не можете да легнете без туш, одлучете се за млак туш еден час или два пред спиење.

2. Вашето срце може да чука побрзо

Ако некогаш сте имале чувство дека вашето срце чука побрзо по топлиот туш, има научно објаснување за тоа. Топла вода го зголемува крвниот притисок, а медицинските експерти предупредуваат дека може дури и да го прегрее телото и да предизвика стрес во вашето срце. Кога срцето чука брзо, ќе бидете немирни и нервозни, така што нема да можете да спиете.

3. Може да предизвика вишок килограми

Вкусна вечера и топол туш веднаш потоа изгледа како совршен начин да го завршите денот и конечно да си легнете. Но, во реалноста, скокањето под туш после оброк може да го збуни вашиот дигестивен систем и да доведе до зголемување на телесната тежина. Ако треба да се истуширате таа вечер, подобро е да почекате најмалку 30 минути по оброкот.

4. Тоа е лошо за вашата коса

Туширање непосредно пред спиење и спиење додека косата е сѐ уште влажна не е добро за вас или вашата коса. Спиењето со влажна коса ќе предизвика вашата навлака за перница да ја апсорбира влагата и ќе создаде топла и влажна средина за развој на штетни бактерии. Ова пак може да доведе до разни проблеми со скалпот, како што се чешање, иритација и првут.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris