ЕВЕ ЗОШТО ПОСТОЈАНО ИМАТЕ ПОДУЕН СТОМАК: Ако ја промените само оваа работа во исхраната, ќе биде рамен како даска!

6 септември, 2021
shutterstock_713424970

Многу луѓе денес страдаат од надуеност и гасови, а меѓу причините најчесто се оние од доменот на исхраната. Ако се исклучат посериозни здравствени проблеми, што мора да ги направите на лекарски преглед, ваше е да го смените менито.

Се чини дека најголемата грешка е на почетокот на денот, кога повеќето луѓе посегнуваат по храна полна со шеќер. Не помислувајте веднаш – па јас здраво се хранам!

Дефиницијата за здрава исхрана стана многу широка денес, така што некои ќе посегнат по чинија полна со овошје, мислејќи дека ќе добијат доволно витамини и други здрави состојки. Тоа е вистина, но има и многу шеќер.

Други го започнуваат денот со житарици, односно јадат „мусли“, многу често исто така изобилно засладени или со овошје. Да не зборуваме за оние кои сакаат кроасани со џем или крем за појадок, и јадат палачинки за промена. После тоа, пијат кафе со многу шеќер, млеко, шлаг или некој „убав“ шеќерен газиран пијалок или овошен сок.

Значи, што се случува?

Овој вид појадок ќе предизвика брз скок на шеќерот во крвта, проследен со капка. Затоа, огладнувате брзо и посегнувате по грицки за неколку часа.

grickalice

Во никој случај не треба да размислувате за оброците како само извор на калории што треба да ги имате на ум поради вашата исхрана. Треба да се запрашате: дали има доволно добар протеин во тој оброк? Дали има добри масти? Дали нивото на јаглени хидрати е ниско? Дали има витамини? Ако одговорите „да“ на сето ова, имате добар оброк пред вас.

Ако пиете доволно вода, ретко консумирате алкохол и се обидувате да користите храна богата со растителни влакна во вашата исхрана, која обезбедува редовни движења на дебелото црево, многу брзо ќе се ослободите од надуеност и гасови во стомакот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi