Фајзер вакцината ефикасна против делта варијантата на коронавирус

25 јуни, 2021
shutterstock1851344719-815x458

Вакцината на фармацевтската компанија Фајзер / Бајонтек е многу ефикасна против делта верзијата на вирусот корона, изјави денес официјален претставник на Фајзер во Израел.

Според Светската здравствена организација (СЗО), вирусот делта корона за прв пат е идентификуван во Индија, и станува глобално доминантна верзија на вирусот корона, објави Ројтерс.

  • Податоците што ги имаме денес, собрани од истражувањето спроведено во лабораторија, вклучително и податоците од оние места каде индиската варијанта на делта ја замени британската како обична варијанта, укажуваат на тоа дека нашата вакцина е многу ефикасна, околу 90 проценти во превенција на Ковид – 19 – изјави Алон Рапапорт, медицински директор на Фајзер во Израел, за израелското воено радио.

Израел, кој има една од најнапредните кампањи за вакцинација во светот, главно заснована на вакцините Фајзер / Бајонтек, сè уште нема доволно податоци за да добие увид во ефективноста на вакцината против делта варијантата, рече Шерон Алрој-Преис, шеф на јавното здравство во Израел Министерство за здравство.

  • Сега собираме податоци. Дури сега ги имаме првите случаи на варијанта делта во Израел, околу 200 од нив, па наскоро ќе дознаеме повеќе – им рече таа на новинарите вчера.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi