ФАРБАЊЕ НА ЈАЈЦА СО КРЕП ХАРТИЈА: Наједноставната, а најубава техника на вапцање јајца!

25 април, 2021
248559_farbanjjaja_ls

Велигден се ближи, а ако сè уште не сте сфатиле како да обоите јајца или едноставно би пробале нешто ново, боењето јајца со креп хартија ќе ве воодушеви.

Едноставно е, не бара многу време, ниту пари.

Ќе ви требаат:

креп хартија во боите што ги сакате
алкохолен оцет
бело или обично јајце, варено
пластично шише
заштитни ракавици

Подготовка:

Прво, сварете ги јајцата, а во меѓувреме, додека се ладат, земете пластично шише и исечете го горниот дел од шишето. Подоцна ќе ги ставите обоените јајца во ова шише.

Исечете ја креп-хартијата на парчиња, тие не треба да бидат премногу мали, туку доволно големи за да завиткате јајце во нив. Пред да започнете да сликате на јајца, не заборавајте да носите заштитни ракавици бидејќи во спротивно бојата ќе биде многу тешко да се отстрани од вашите раце.

Истурете оцет во сад со средна големина, а потоа ставете креп хартија во саканата боја. Извадете ја хартијата од оцет, ставете ја на вашата дланка, а потоа завиткајте го јајцето во неа и ставете го во пластичното шише што сте го подготвиле.

Постапката повторете ја со останатите јајца и креп хартија, а откако ќе го завиткате јајцето во хартија, наредете ги по ред во шише. Оставете ги да отстојат околу половина час и за тоа време бојата ќе се спои и ќе се меша, така што јајцата нема да бидат рамномерно обоени со една боја, туку шарени.

Полека извадете ги јајцата и избришете ги со крпа на која претходно сте капнале малку масло, за велигденските јајца да светнат со полн сјај.

Погледнете како изгледа целиот процес на видеото:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi