ГАЗИРАНИТЕ СОКОВИ СЕ ОТРОВ! Експертите откриваат како да ја достигнете идеалната тежина

4 јуни, 2021
Screenshot_1

Според експертите, калориите во газираните пијалоци се всушност шеќер, а според некои податоци, може да има помеѓу 35 и 61 грам шеќер.

Покрај исхраната и физичката активност, кои се главните фактори кои влијаат на телесната тежина, еден пијалок или еден вид пијалок во голема мера спречува конечно да изгубите тежина.

Ова се тие газирани сокови.

Имено, според студијата објавена во списанието BMC Public Health, дури 20 проценти од калориите што ги внесуваме во текот на денот доаѓаат од пијалоците. Ова значи дека ако внесувате 2.000 калории на ден, околу 400 се од пијалоци – кафе, чај, енергетски пијалоци, овошни сокови, алкохол. Но, еден од нив содржи далеку најмногу калории – газиран сок.

Ова истражување покажа дека просечно лице внесува помеѓу 35 и 141 калорија од газирани пијалоци, а бројките варираат во зависност од возраста. Експертите истакнуваат дека овој пијалок придонесува за зголемување на телесната тежина затоа што една лименка содржи околу 150 калории – празни, треба ли да кажеме, бидејќи не содржат никакви хранливи материи.

Со други зборови, калориите во газираните пијалоци се всушност од шеќер, а според некои податоци, во една конзерва има помеѓу 35 и 61 грам шеќер!

Она што е уште полошо е што повеќето газирани сокови содржат високофруктозен сируп од пченка. Во спротивно, телото не може да користи фруктоза за енергија како што тоа го прави со гликозата, па затоа килограмите полесно се чуваат.

Патем, студија објавена во Интернационалниот весник за бихејвиорална исхрана и физичка активност покажа дека дури и луѓето кои тренираат и ги пијат овие пијалоци сепак добиваат на тежина.

Ако пиете газирани пијалоци, би било паметно да ги замените со некои други, поздрави пијалоци, по можност вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi