ГЕНИЈАЛНО! Еве како да НАПРАВИТЕ целосно природна ДОМАШНА КРЕМА за сончање со фактор 20 (РЕЦЕПТ)

20 јуни, 2021
shutterstock_288608612

Заштитете се од УВ зрачењето на природен начин!

За да се заштитите од штетните ефекти на ултравиолетовото (УВ) зрачење, многу е важно да нанесете соодветен крем на кожата пред да се изложите на сонце.

Прекумерното сончање може да предизвика изгореници, да го забрза стареењето на кожата, но и да го зголеми ризикот од разни малигни заболувања. Затоа заштитата е исклучително важна.

Дали сте знаеле дека можете да направите сопствен крем за сончање кој има заштитен фактор 20 за само неколку минути? Еве како:

Состојки:

Половина чаша бадемово масло

Четвртина чаша кокосово масло

Четвртина чаша пчелин восок

2 лажички цинк оксид

1 лажичка масло од морков

Лажичка ши путер

Неколку капки есенцијално масло по ваш избор

krema za sunčanje

Подготовка:

1. Ставете ги сите состојки (освен цинковиот оксид, маслото од морков и есенцијалното масло) во стаклена тегла, потоа ставете ја таа тегла во тенџере, и наполнете вода во тенџерето до половина од теглата, па варете на најниска температура.

2. Мешајте додека не се соединат сите состојки, а потоа додадете го цинк оксидот. Откако ќе го тргнете тенџерето со теглата од ринглата, додадете во теглата масло од морков и неколку капки есенцијално масло по ваш избор.

3. Истурете ја добиената мешавина во помали садови со капак и оставете кремот целосно да се излади. Пчелиниот восок е водоотпорен и му ја дава потребната густина на кремот, додека цинк оксидот обезбедува одлична заштита од негативните ефекти на УВА и УВБ зраците.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi