ГЕНИТЕ СЕ ЧУДО! Овие ТРИ карактеристики детето може да ги наследи само од мајката

14 јули, 2021
214749_dna-3539309-340_f

Детето, се разбира, изгледа како таткото и мајката затоа што носи ДНК на двајцата родители, по 50 проценти. Сепак, факт е дека некои карактеристики детето може да ги наследи само од мајката. Татковците немаат никакво влијание на ова:

Интелигенција

Големото истражување на шкотскиот универзитет во Глазгов, во кое беа анкетирани над 12.600 млади луѓе на возраст меѓу 14 и 22 години, откри кои фактори влијаат на интелигенцијата, вклучително и социоекономскиот статус и образованието. Мајката има најголемо влијание. Нивниот коефициент на интелигенција варираше во просек само за 15 поени во споредба со нивната мајка. Американските научници во своето истражување потврдија дека жените имаат поголема веројатност да пренесат гени кои ја обликуваат детската интелигенција, бидејќи тие се пренесуваат преку Х-хромозомите, кои жените ги имаат два, а мажите еден.

Склоност за дебелеење

Дали детето ќе биде дебело зависи исклучиво од мајката, бидејќи децата го наследуваат нејзиниот метаболизам – ако е дебела, поголеми се шансите и децата да бидат дебели.

Стареење

Начинот на стареење зависи од гените на мајката. Научниците од германскиот институт Макс Планк открија дека ДНК од митохондриите, што го наследуваме исклучиво од мајката, може делумно да го контролира стареењето. Сепак, истражувањето било спроведено на глувци, а не на луѓе, па затоа научниците истакнале дека се потребни дополнителни истражувања за да се потврди оваа теза.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi