ГИ ОПУШТА ДИШНИТЕ ПАТИШТА, ГО НАМАЛУВА ВОСПАЛЕНИЕТО И ОТОЦИТЕ: Овие намирници можат да ги ублажат симптомите на астма!

27 август, 2021
169187_shutterstock-342738881_ls

Општата препорака на лекарот е разновидна исхрана, а медитеранската варијација се наведува како конкретен пример. Тоа значи многу здрави масти, риба, цели зрна, овошје и зеленчук. Треба да се земе предвид дека прекумерната тежина може да ја влоши оваа болест, така што секако е во интерес на луѓето да одржуваат здрава исхрана и раст. За сето ова треба да се консултирате со лекар и не треба да преземате драстични чекори и промени, но според некои истражувања, храната за која ќе прочитате подолу може да ги ублажи симптомите на астма.

Јаболка и портокали

Овошјето е здраво од неколку причини, а кога станува збор за ублажување на симптомите на астма, тоа е затоа што содржи бета каротен и витамини Ц и Е кои помагаат да се намали воспалението и отокот во белите дробови. Јаболкото и цитроните се особено богати со овие состојки и се препорачува нивно секојдневно консумирање.

Лосос

Не сите масти се исти и немаат ист ефект врз телото, а мононезаситените масни киселини и полинезаситените масни киселини можат да бидат многу добри за телото, исто како и омега-3 масните киселини. Инаку, тие се здрави за луѓето, а особено за оние со астма. Ги има во лососот, риба која е многу моќен сојузник во борбата против многу болести. Лососот е богат и со витамин Д, кој се споменува во последно време од неколку важни причини.

Ѓумбир

Не само што е добро за смирување на стомакот, туку е корисно и за ублажување на симптомите на астма. Истражувањата покажаа дека ѓумбирот содржи состојки кои можат да ги релаксираат дишните патишта. Неговиот корен може да се додаде во ориз, зеленчук и други јадења, и покрај тоа, се разбира, може да се пие како чај.

Спанаќ

Покрај често споменуваните витамини и минерали, спанаќот содржи и фолна киселина (витамин Б9), што е многу важно за борба против астма. Се покажа дека децата кои не внеле доволно фолна киселина и витамин Д имаат дури 8 пати поголема веројатност да имаат симптоми на напад на астма во споредба со оние деца кои внесле доволно овие состојки.

Калинка

Потребно е малку трпение за да се стигне до употребливиот дел од калинката, но вреди да се вложи напор поради неговите состојки. Таа е богата со антиоксиданси кои можат да го намалат воспалението на респираторните органи, а покрај тоа, може да го намалат нивото на оштетување на ткивото на белите дробови. Може да се конзумира свежо или во форма на сок, и двете форми носат исти придобивки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi