Го чуваат СРЦЕТО, го регулираат ШЕЌЕРОТ во крвта, го подобруваат помнењето: Еве зошто СМОКВИТЕ се толку моќна намирница!

18 август, 2021
179751_1245305-profimedia0184019923-lss_ff

Август е секако месецот кога сезоната на лековити плодови е во тек, а моќните смокви можат да ви помогнат со многу здравствени проблеми, а во исто време тие се неодоливо сочни и вкусни.

Смоквите се богати со витамини А, Ц, Е, К, како и железо, калциум, бета-каротен и други минерали.

Доколку имате проблеми со висок холестерол, шеќер во крвта, висок крвен притисок, болна менструација, хемороиди, варење и меморија, ова овошје ќе ви помогне по еден месец консумирање.

Јапонските експерти посочија дека смоквите се фантастичен антиоксиданс, и дека состојката бензалдехид влијае на намалување и спречување на тумори, особено на простатата и градите.

Smokva

Покрај горенаведените својства, свежиот сок од смоква може да ги смири проблемите со кожата, како што се апсцеси и чиреви.

Доколку не сте во можност да консумирате млечни производи, смоквите ќе бидат идеална замена, бидејќи содржат многу калциум.

Ова овошје е исто така богато со диетални влакна, кои помагаат при слабеење, а неговата ниска содржина на маснотии е исто така позитивна страна.

Консумирајте неколку смокви секој ден наместо грицки и слатки, и за само неколку минути ќе почувствувате доволно енергија и сила за целиот ден.