Го носеле старите Египќани и Римјани, а имал и своја симболика: Пирсинг – популарен метод на украсување на телото

10 септември, 2021
327486_shutterstock-1101011042_ff

Историски гледано, пирсингот се појавил кај Египќаните кога означувал некаков статус. Римјаните повторно носеле пирсинг на брадавиците бидејќи така мажите прикажувале трпение, храброст и бестрашност.

Денес, постојат многу видови пирсинг, од кои некои се поврзани со делови од телото како што се ушите, стомакот, веѓите, усната шуплина итн. Има многу места каде што можете да правите пирсинг.

Најпопуларното место за овој вид декорација на телото во модерното време се ушите. Можете исто така да најдете повеќе пирсови на ушите, кои, покрај ушната школка, која е највообичаено место за тоа, пробиваат и други делови од увото.

Болката што се јавува за време на оваа акција ги интересира сите, но тоа е индивидуална работа. Сето тоа зависи од вашиот праг на толеранција на болка. Ушниот лобус всушност најмалку боли затоа што има најмалку нервни завршетоци и закрепнувањето е многу побрзо во споредба со лекувањето, на пример. ‘рскавица. Ако правите дупчиња, популарниот трагус, односно еден дел од ‘рскавицата, тоа не е многу болно, но ќе ви треба повеќе време за да заздрави. За некои, ‘рскавицата заздравува за 6 до 12 месеци.

Ако има некои компликации, најдобро е да се консултирате со лекар или дерматолог или професионалец, што значи дека не треба да преземате мерки за да го решите проблемот самоиницијативно.

За еден ден можете да направите повеќе пирсови, до пр. шест од нив, но мора да обрнете внимание на растојанието на истите бидејќи може да има оток или некои слични несреќи. Ако проблемот не е голем, можете да ги изладите деловите со премази од морска сол кои извлекуваат вишок вода.

Исто така, неопходно е да се следи времето на заздравување на пирсингот, бидејќи е целосно излечено кога црвенилото исчезнува.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi