Гризете нокти и не можете да престанете: Зошто луѓето го прават тоа и трикови како да престанете

30 мај, 2021
dreamstime-m-173468348

Ние често гриземе нокти кога чувствуваме вознемиреност, досада или едноставно треба да ги окупираме рацете. Всушност, студиите покажуваат дека тоа го прават до 30 проценти од светската популација. За жал, постојат моменти кога грицкањето нокти може да направи повеќе штета отколку што дури сметаме.

Ноктите и кутикулите се бариера што го штити организмот од микроорганизми од надворешниот свет. Плунката, која содржи ензими за разградување на храната, ги раствора кутикулите околу ноктите и самите нокти, што ги прави послаби и кревки, па габите и бактериите лесно можат да ја нападнат областа и да предизвикаат инфекции, предупредува дерматологот Рејчел Наказаријан од компанијата Швајгер во Њујорк, додавајќи дека затоа е многу важно да се обидеме да ја искорениме оваа навика.

Може да ги оштети забите

Нашите заби можат да бидат многу потешки од ноктите, но гризењето на ноктите може да резултира со трајно оштетување на забите, па дури и на непцата. Честото брусење помеѓу забите и ноктите може да предизвика трошење или пукање на забите. Исто така, може да ги зголеми шансите забите да се движат од место или да се олабават и паднат.

Може да го истакне лошиот здив

Микробите што влегуваат во нашето тело со чести гризења на ноктите на крајот би можеле да се најдат во нашите црева. Овие микроби можат да предизвикаат гастроинтестинални инфекции кои можат да резултираат со абдоминална болка и дијареја. Покрај тоа, бактериите пронајдени под ноктот можат да предизвикаат лош здив во устата.

Шансата за инфекција е поголема

Секоја активност што вклучува допирање на лицето ги зголемува шансите за ширење и заразување на болеста. Ова значи дека тие се повеќе склони кон „микробиолошки контакти“, односно ги зголемувате шансите да настинете.

Може да предизвика појава на акни на лицето

Грицкањето на ноктите исто така може да предизвика микроскопски пукнатини на кожата околу ноктите каде што можат да влезат вируси кои предизвикуваат акни. Вирусот потоа може да се пренесе од прсти или нокти, на лицето со допир или при грицкање на ноктот. Ова може да доведе до појава на мозолчиња на лицето, особено во близина на усните.

Asian caucasian woman with flu  and feaver

Може да предизвика главоболки

Луѓето кои гризат нокти, исто така, имаат зголемена шанса да развијат бруксизам или ненамерно брусење на забите. Оние со бруксизам може да доживеат болка во вилицата, напнати мускули, болка во лицето и хронични главоболки, пренесува BrightSide.

Гризењето на ноктите е главно поврзано со стрес, вознемиреност и нервоза. Техничкиот термин за оваа навика е онихофабија, и откако ќе започнете, тешко е да се запре. Научниците го категоризираа грицкањето нокти како периодично нарушување насочено кон телото. Во лаичка смисла, ова нарушување е понатамошен роднина на опсесивно-компулсивно нарушување што луѓето го користат несвесно за полесно да се справат со стресот и вознемиреноста.

Како да се запре?

Доколку сакате да ги заштитите вашите нокти од заби, потрошете пари на нив, советуваат дерматолозите. Многумина се ослободија од оваа навика на овој начин, бидејќи почнуваат да уживаат во негуваните нокти, особено жените.

24sata

Скратете ги ноктите кратко

Значи, грицкањето нокти ќе биде повеќе предизвик отколку со подолгите нокти, каде што имате што да зафатите со забите.

Претерувајте со крем за раце

Со негувани и мазни раце нема да има сува кожа што ќе сакате да ја грицкате. Покрај тоа, вкусот и мирисот на кремот за раце постојано ќе ве потсетува да не гризете нокти.

Гел за грд вкус

Пронајдете лак или гел со горчлив вкус, наменет токму за да ја искорените навиката да гризете нокти, за непријатниот вкус да ве потсети да не ги гризете.

Забавувајте се со рацете

Ако грицкате нокти од досада или кога сте вознемирени, усвојте некоја навика да ги забавувате рацете. На пример, кога ви е здодевно, земете молив и нацртајте нешто, или земете топки за обука на сила.

24sata

Опуштете се

Научете ја техниката на длабоко дишење, за смирување на нервозата или вознемиреноста, наместо да ја „лекувате“ со туркање на ноктите и кутикулите.

Бидете свесни за предизвикувачите

Обидете се да следите кога навиката за грицкање на ноктите е „активирана“ или во кои ситуации чувствувате таква потреба. Обидете се да реагирате превентивно, пред да се случат овие ситуации.

И завојот може да биде решение

Ова е една од тактиките што им помагаат на многу луѓе – завиткајте ги ноктите со завој, или фластер, за да не можете да ги достигнете со забите или да ставите ракавици, пишува порталот Превенција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi