Група лекови кои значително ја намалуваат смртноста од Ковид

18 јули, 2021
53735628_303

Лековите за намалување на холестеролот можат да ја зголемат шансата да преживување на Ковид-19 и да го намалат ризикот од развој на потешка форма на болеста, покажуваат резултатите од новата студија.

Анализата на над 10.000 лица примени во 140 болници во САД покажа дека статините, лековите за намалување на холестеролот и лековите за крвен притисок ја намалуваат смртноста на коронавирусите за 40 проценти кај оние кои ги земале пред хоспитализација.

Намалениот ризик од смрт бил поголем кај оние кои земале само статини (46 проценти) отколку кај пациенти кои користеле само лекови за висок крвен притисок (27 проценти). Односот на резултатите е сличен во однос на прогресијата на болеста; луѓето кои се лекувале со статини имале 25% помал ризик да развијат потешка форма, додека оние кои земале антихипертензивни лекови имале 11% помал ризик.

Придобивките останаа забележливи дури и откако научниците ја зедоа предвид конзумацијата на други лекови, здравствените состојби и други податоци за пациентите, вклучително и нивното здравствено осигурување.

Придобивката од лековите е што тие можат да го ублажат воспалението во телото што често предизвикува сериозни исходи заразени со коронавирусот, тврдат истражувачите.

„Тие можат да ги заштитат луѓето со ковид, особено оние кои страдаат од хипертензија и кардиоваскуларни болести.

Студијата е објавена во петокот во списанието PLOS ONE.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi