Хематолог смета дека ја пронашол врската помеѓу вакцините и формирањето на згрутчување на крвта

18 мај, 2021
artery-47696061920-830x0

Векторските вакцини може да предизвикаат автоимун одговор што доведува до формирање на тромб, вели д-р Гринахер

Германскиот хематолог Андреас Гринахер и неговиот тим од Универзитетот во Грифсвалд веруваат дека откриле што предизвикува формирање на тромб по вакцинирањето со некои вакцини против коронавирусот.

Гринакер и неговите колеги веруваат дека векторските вакцини што содржат аденовируси, безопасни вируси на настинка кои пренесуваат генетски материјал на примателите на вакцини за коронавирусот, може да предизвикаат автоимун одговор што доведува до формирање на тромб.

Според професорот Гринахер, оваа реакција може да биде поврзана со скитници протеини и конзерванс што ги пронашол во вакцината АстраЗенека.

Германскиот тим штотуку започна со истражување на вакцината „Јohnson&Johnson“, но тие идентификуваа повеќе од 1.000 протеини во вакцината „ AstraZeneka “, добиени од човечки клетки, како и конзерванс познат како EDTA, етилендиаминтетраоцетна киселина.

Нивната хипотеза е дека EDTA, која се наоѓа во лековите и вакцините, им помага на протеините да влезат во крвотокот. Оваа киселина потоа се врзува за крвната компонента наречена тромбоцитен фактор 4, PF4, создавајќи комплекси кои го активираат производството на антитела.

Воспалението предизвикано од вакцините во комбинација со PF4 може да го измами имунолошкиот систем верувајќи дека телото е заразено со бактерии. Според нивната теорија, тој предизвикува архаичен одбранбен механизам што предизвикува згрутчување на крвта и крварење.

Тезата на хематологот Гринахер и неговиот тим е сè уште во фаза на истражување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi