ХРАНА КОЈА Е ЧУДО ЗА ПРИТИСОКOT: Достапна е на секој пазар, ефтина е, а многумина не знаат колку е здрава!

26 март, 2021
cvekla

Кардиологот објасни зошто треба да се јаде!

Здравата исхрана е важна за целиот организам, особено за кардиоваскуларниот систем, имунитетот и дигестивниот систем.

Кардиолог откри една намирница што честопати ја „забораваме“, а е многу важна за срцето!

Кардиологот д-р Алехандро Јунгер изјави дека секој што сака да го подобри здравјето на срцето треба да јаде повеќе цвекло.

Оваа ефтина, лесно достапна намирница е неверојатен извор на хранливи материи кои му помагаат на телото да создаде азотен оксид, кој ги релаксира sидовите на артериите и го регулира згрутчувањето на крвта.

Предметната супстанција е исклучително важна за вазодилатација, односно релаксација на крвните садови и подобар проток на крв, а со тоа и кислород. Кога крвните садови се опуштени, притисокот паѓа на здрави вредности, што го намалува ризикот од многу болести.

„Цвеклото треба да се јаде редовно и може да се вклучи во скоро секој оброк. Пробајте палачинки со рендано цвекло во тестото, смуди од цвекло или свежа цвекло во салата“, рече тој.

Храната што ја забрзува нејзината синтеза е толку корисна за спречување на згрутчување на крвта, па затоа цвеклото е одличен избор бидејќи содржи многу овие хранливи материи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris