ХРАНЕТЕ СЕ ВАКА И СРЦЕТО ЌЕ ВИ БИДЕ СОВРШЕНО ЗДРАВО: Оваа диета докажано го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести!

28 јули, 2021
254923_mediteranskaahrana_ls

Истражувањето објавено од Универзитетот во Кембриџ потврди дека медитеранската диета може да го намали ризикот од кардиоваскуларни болести. И не само тоа, тоа е исто така поврзано со подолг животен век, а експертите веќе долго време го поврзуваат со диета која помага при здраво слабеење.

Истражувањата исто така откриле дека оваа диета може да го намали ризикот од дијабетес, висок холестерол, деменција и депресија.

Медитеранската исхрана главно се фокусира на внесот на маслиново масло, како важен извор на корисни масти, и е единствената во светот што Светската здравствена организација досега не открила маана.

“Тешко е да се избере само една храна како најдобра за да се намали воспалението. За да се намали воспалението во телото, важна е целата диета, а за тоа најдобрата медитеранска исхрана. Да бидам попрецизен, тоа е план на исхрана кој вклучува многу на зеленчук, овошје и ореви, цели зрна, риба и здрави масла “, објаснува нутриционистот Тоби Смитсон.

Значи, медитеранската диета значи:

 • Пијте мали количини јогурт и јадете специјални видови сирење, бидејќи содржат калциум
 • Потрошувачка на цели зрна и скроб, како тестенини, леб, ориз, булгур, трици и компири
 • Употребата на риба, која обично се пече на скара или се готви, се јаде неколку пати неделно, а најчесто се препорачува туна, лосос или скуша, додека пржената риба целосно се избегнува.
 • Јадете варени јајца неколку пати неделно
 • Јадете црвено месо, но не повеќе од еднаш неделно
 • Јадете два вегетаријански оброка најмалку еднаш неделно
 • Потрошувачка на различни видови мешунки, зеленчук, билки, житарици, свежо овошје, за намалување на ЛДЛ холестеролот во организмот, што доведува до слабеење
 • Оревите се задолжителни, бидејќи содржат висок процент на маснотии, а покрај нив пожелни се и лешниците и бадемите, со претпазливост да не се консумираат претерано.
 • Јадете зеленчук варен
 • Секогаш користете маслиново масло наместо путер и други масла
 • Јадете свежо овошје наместо слатки
 • Пијте кафе и чај, но без шеќер и во умерени количини
Riba, Hrana

Оваа храна е строго забранета:

 • Преработена храна
 • Пржена храна (помфрит, пилешки крилца, сето тоа пржено во длабоко масло)
 • Брза храна (колачи, скара, хамбургери, пица)
 • Пијалоци со висок процент на шеќер, како што се разновидни газирани безалкохолни пијалоци и нивните диететски варијанти, како и индустриски произведени сокови
 • Колбаси, хамбургери и сланина (производи од месо)
 • Колачи и благо
 • Калорични производи од месо
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi