И ТОА ПОСТОИ: Ова се симптомите на сексуалната алергија!

31 март, 2021
177767_shutterstock-456132547_ls

Ретка, но можна состојба

Иако е ретка, можно е да имате алергиска реакција после секс со машки партнер бидејќи спермата може да предизвика таква реакција. Според пишувањата, кај жените, оваа реакција може да се замени со габична инфекција или сексуално пренослива болест. Тоа е всушност реакција на протеин во слузта (ејакулат) што носи сперма.

1. ВЕ ПЕЧЕ

Алергијата на ејакулација може да се појави веднаш по сексуалниот однос, а симптомите може да бидат црвенило, горење, оток или мозолчиња околу вагината, вели Шери Рос, гинеколог од Санта Моника. Ако се сомневате во оваа алергија, лекарот ќе треба да провери што може да биде и да види дали станува збор за реакција на кондоми, тампони или некоја од инфекциите.

2. ВЕ ЧЕША

Првата мисла е дека ова е симптом на габична или некоја друга инфекција, и дека е добро е а почеток. Експертите проценуваат дека околу 75% од жените барем еднаш во животот имаат габична инфекција, што е многу почеста од алергијата на сперма.

Но, ако ја немате таа непријатна ситна секреција, а чешањето се јавува само по секс, тогаш е паметно да разговарате со лекар за алергии.

3. РЕАКЦИЈАТА НИКОГАШ НЕ СЕ СЛУЧИЛА СО НЕКОЈ ПРЕТХОДЕН ПАРТНЕР

Можно е вашите антитела да реагираат на одреден протеин во ејакулатот на нов партнер, на кој не сте биле изложени во минатото, па дури сега ги чувствувате симптомите. За жал, ова може да биде незгодно да се дијагностицира, бидејќи бидејќи се работи за сперма на партнерот, веројатно нема да ве испрати на тестирање на алергија. Сепак, постои начин да се постигне тоа, а патот до решавање на проблемот најдобро се прави со помош на уролог.

4. СИМПТОМИТЕ СЕ ЈАВУВААТ САМО ПО НЕЗАШТИТЕН ОСНОС

Ако сте алергични на кондом, тогаш реакцијата ќе се појави само кога вашиот партнер го користи. Покрај чувствителноста на спермата, тука е и оваа реакција. Симптоми ќе имате само доколку кондомот не спречил сперматозоидите да дојдат во контакт со телото. Доколку се обидувате да забремените, консултирајте се со уролог кој може да ги направи потребните тестови, па дури и да ја отстрани плазмата на која реагирате од лабораторијата, се разбира само во случај на ин витро оплодување.

5. ИМАТЕ ОСИП

Течноста за сперма, односно чувствителноста на неа, не мора да се јавува со реакција само во областа каде што стапила во контакт со телото, така што реакција како осип може да се појави каде било на телото.

6. ТЕШКО ДИШЕТЕ

Јасно е дали дишете брзо ако сте само под капакот со вашиот партнер, но ако станува збор за силна реакција и имате потешкотии со дишењето дури и после сексуален однос, може да има непријатни последици. Иако лекарите велат дека никогаш не виделе толку силна реакција на спермата, симптомите можат да бидат толку силни што е потребна брза помош.

7. ОРАЛНИОТ СЕКС ИСТО ТАКА МОЖЕ ДА БИДЕ НЕПРИЈАТЕН

Болка, оток, црвенило и појава на мозолчиња во устата може да биде црвено знаме што значи дека нешто не е добро и дека може да биде реакција на сперма.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris