ИМА 74 ГОДИНИ, А ИЗГЛЕДА КАКО ДА ИМА 20! Ова е нејзината тајна! (ФОТО)

30 јуни, 2021
453109_f_f

Норма Вилијамс е многу постара отколку што изгледа, а ова се нејзините совети за младешки изглед.

Генетиката има големо влијание врз нашиот изглед, но тоа сигурно не е единствениот фактор. Норма Вилијамс има 74 години и тврди дека стареењето е само состојба на умот и дека понекогаш се чувствува како да има 20 години.

Оваа дама тврди дека, покрај состојбата на умот, две работи се клучни за нејзиниот младешки изглед – здравата исхрана и вежбањето. Овие навики Норма ги следи уште од дваесетите години, кога започнала да тренира и оттогаш се обидува многу да пешачи секој ден и да се храни здраво.

Таа откри дека за појадок јаде малку леб, банана, портокал или некое друго овошје и со тоа пие две капучина. Нејзината вечера се состои од зеленчук и храна богата со протеини – моркови, брокула, грав, печурки, се некои намирници што се наоѓаат на нејзиното вечерно мени, додека ручекот го прескокнува.

Покрај тоа, Норма вели дека додава маслиново масло во целата храна што ја подготвува, а меѓу оброците обично јаде темно чоколадо, грчки јогурт или мед со ореви и пие црвено вино секој ден.