ИМА САМО ДВЕ СОСТОЈКИ: Овој коктел е тајната на долговечноста на кралицата Елизабета II

27 март, 2021
5555

Таа годинава ќе го прослави својот 95-ти роденден, но Елизабета Втора сепак е исклучително витална. Ако им се верува на зборовите на експертот за кралско семејство, таа го должи истото на овој едноставен коктел што го пие со години.

Дека тајната на долговечноста на 94-годишната британска кралица Елизабета Втора лежи во алкохолот – се пишува со години. Како што неодамна објасни кралскиот експерт Брајан Козловски, Елизабет пие четири силни коктели секој ден, од кои првиот го пие пред ручек. „За време на нејзиното владеење, алкохолот отсекогаш служел како ослободувач на стрес со брзо дејство“, пишува во книгата „Long Live the Queen! 13 Rules for Living from Britain’s Longest Reigning Monarch“на споменатиот автор.

Kraljica Elizabeta II.

Исто така, од поодамна е познато дека џин е еден од нејзините омилени алкохолни пијалоци, а гореспоменатиот коктел во кој ужива секој ден е наводно направен со овој алкохол. Станува збор за комбинација од џин и слатко ароматизирано вино „Dubonnet“, а точниот сооднос за подготовка на овој коктел, како што пишува People, го открил Пол Доубриу, кој го подготвува секој ден за 94-годишната кралица.

Kraljica Elizabeta II

‘За една чаша коктел потребни се 50 мл Дубонет и 25 мл џин. Додадете алкохол и неколку коцки мраз во миксер за коктели и мешајте додека пијалокот целосно не се соедини. Конечно, парче лимон се додава во чашата мартини во која се сервира и се сервира ладно ‘, опиша Пол. За посебна арома, кралицата користи свој џин кој се произведува од состојки кои растат точно во нејзините градини во лондонската резиденција и градините во Сандрингем.

Kraljica Elizabeta II

Инаку, Royal Collection Trust, приватната колекција на британското кралско семејство, неодамна одлучи да го пушти во продажба омилениот џин на 94-годишната кралица, а само осум часа откако џинот беше пуштен на пазарот, тој се распродаде за рекордно време. Queen’s Gin, кој ќе може да го нарачате преку веб-страницата на Бакингемската палата, чини 50 долари и е проткаен со белешки од цитрус и билки. Исто така, пијалокот доаѓа во чисто тиркизно стаклено шише и исто така содржи лимон, вербена, бобинки од глог и лисја од слива.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris