Имуносупресивни лекови и стероиди може да го ослабнат дејството на вакцините за ковид 19

25 мај, 2021
imunosupresivni lekovi i steroidi

Имуносупресивните лекови спаѓаат во категоријата лекови кои ја спречуваат активноста на имунолошкиот систем, па затоа е забележано дека пациентите кои ги земаат се незаштитена и загрозена категорија на популација.

Национално истражување на истражувачи од компанијата Мичиген Медицин открило дека скоро 3 проценти од осигурените возрасни лица во САД, на возраст под 65 години, земаат лекови што го ослабуваат нивниот имунолошки систем Овие податоци, објавени на мрежата ЈАМА Отворено, се фокусираат на употреба на имуносупресивни лекови кај пациенти, вклучувајќи лекови за хемотерапија и стероиди како преднизон.

Послаб одговор на вакцината ковид 19
Имуносупресивните лекови се користат во автоимуни заболувања, третман на воспалителни процеси, спречување на отфрлање на нов орган за време на трансплантација и привлекоа посебно внимание на стручната јавност за време на пандемијата на ковциди 19. Имено, имуносупресивните лекови спаѓаат во категоријата лекови кои ја спречуваат активноста на имунитетниот систем, односно имунолошкиот одговор на организмот, што значи дека луѓето кои ги земаат имаат зголемен ризик од сериозни симптоми на колвида 19 и хоспитализација, доколку се заразат.

Почнуваме да разбираме дека луѓето кои земаат имуносупресивни лекови може да имаат побавен, послаб одговор на вакцината ковид 19, а во некои случаи, телото може да не реагира на тоа. Немаме целосна слика за тоа како овие лекови влијаат на ефикасноста на вакцината, па затоа е тешко да се формулираат упатства за вакцинирање на овие пациенти – рече д-р Бет Валас, ревматолог од Мичиген Медицин, кој споменува неколку стратегии. Едното е да престанете да земате лекови некое време пред вакцинацијата, а другото би можело да биде примање на засилена вакцина 19, која во моментов научниците ја тестираат за да го испитаат ефектот во голем број ситуации.

Незаштитена група на луѓе
Експертите исто така веруваат дека оваа група на имуносупресивни пациенти не треба да се придржуваат до некои упатства за заштита на населението во САД, според кои вакцинираните лица повеќе не мора да носат маски.

Центарот за контрола и превенција на болести ЦДЦ разбира дека оваа група на население не може да биде заштитена како другите, целосно вакцинирани лица, но нема утврдени препораки за мерки на претпазливост што треба да се преземат. Засега, ова ќе биде индивидуална одлука што луѓето ја донесуваат со својот лекар – искрен е д-р Валас, според кој истражувачите сега мора да откријат каков е одговорот на вакцината кај оваа чувствителна популација, бидејќи сè додека не се добијат некои научно потврдени податоци , тие нема да можат да кажат дали имуносупресивните луѓе се навистина заштитени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi