Инфлуенсерка го намачкала лицето со вазелин: После 7 дена имала ефект како да ставила ботокс!

26 јуни, 2021
keshia-east-4-830x0

Кеиша Ист е инфлуенсер, а повеќе од 73.000 луѓе ја следат на социјалната мрежа Инстаграм.

Бидејќи секој ден се појавуваат нови трендови, оваа жена реши да проба еден од нив. Имено, на социјалната мрежа ТикТок се појави видео на кое девојката објаснува како ја донесе кожата до совршенство, со помош на вазелин, за само 7 дена.

Кеиша сподели видео со своите придружници, во кое објаснува како изгледало нејзиното искуство со вазелин на кожата.

„Кога се разбудив утрото, бев во шок, а мојот сопруг полуде“ – рече овој инфлуенсер.

Нанесувањето вазелин на лицето треба да ја смири сувата и испукана кожа и да ја направи мека и хидрирана следното утро.

Како и кога се нанесува вазелин?

Вазелин е мешавина од парафински восок и минерални масла и е природен дериват на рафинирање на масло. Тоа е бело-жолта полу-цврста смеса. Нерастворлив во вода. Се користи во козметиката како основа за повеќето креми, мелеми за усни и лосиони.

Конзистентноста на петролејско желе ги тера луѓето да мислат дека ако го нанесат на лицето, наскоро ќе биде полн со мозолчиња, но тоа нема да се случи.

Вазелинот не ги затнува порите, не ја иритира кожата и може да се користи како многу ефикасен навлажнувачки крем.

Добро е како форма на ноќна нега, бидејќи во текот на денот кожата намачкана со неа изгледа мрсна.

„Кога ќе ја завршите ноќната рутина, врзете ја косата и нанесете слој вазелин на целото лице. Спијте со него, и измијте го наутро“ – рече Кејша.

Како што објаснува овој инфлуенсер, на почетокот таа не веруваше дека овој метод е ефикасен, но сепак реши да го испроба.

„Морав да го испробам овој трик. Јас сум модна блогерка и тоа е мојата работа“ – вели оваа жена.

„Првиот пат кога ставив вазелин на лицето, помислив дека кожата ќе ми биде ужасна наутро. Меѓутоа, кога го измив лицето со млака вода, кожата ми беше како да сум излегла од луксузен салон.“

Кеиша нагласува дека вазелинот повеќе не се користи само како вид на нега, туку и како основа пред да се нанесе шминка.

„Кога ставам вазелин, кожата е мазна и мека, а потоа шминката изгледа совршено. Мојата кожа никогаш не изгледала подобро“ – заклучи Кеиша.

Дали би го пробале овој метод за нега на лице?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi