Instagram overload? Можеби е време за детокс!

23 јуни, 2021
instagram-790x527

Поради силата на околностите, овие денови го префрливме целиот наш општествен живот во социјалните мрежи кои служат како прозорец кон светот во поголема мера од кога било досега, но колку тие ни помагаат да го ослободиме стресот и колку тие всушност го зголемуваат?

Со години се објавуваа студии кои истражуваат начини на кои социјалните мрежи влијаат на модерната психа, а резултатите беа и остануваат донекаде загрижувачки. Социјалните мрежи создаваат зависност – прилично буквална, неметафорична зависност – и предизвикуваат луѓето кои поминуваат многу време на нив да почувствуваат пониско ниво на задоволство од сопствениот живот. Една студија дури покажа дека особено младите сингл девојки развиваат зависност од социјалните мрежи што директно го развива нарцисоидниот комплекс и поттикнува на ниско самопочитување.

Дали ве убедуваме целосно да се исклучите од протокот на социјалните мрежи? Вие знаете што сакате и што ве прави среќни, но социјалните мрежи некако се провлекуваат и ви прават дефокус. Тие се толку вклучени во општата култура и во нашите кариери што е скоро невозможно да ги напуштите целосно. Но, дозволување на детоксикација може да помогне негативните страни на овој тренд да бидат помалку стресни, бидејќи може да отворат простор и време за други работи. Следното се златни правила за детоксикација:

Unfollow

Слободно престанете да ги следите профилите кои го зголемуваат вашиот стрес. Знаеме дека е важно да следиме што се случува во овие бурни денови, но не чувствувајте вина ако не ви одговара да бидете под постојан оган од какви било вести. Земете си за слобода барем привремено да престанете да ги следите луѓето и медиумите што не ви одговараат во моментот, и сè ќе биде тука ако се предомислите.

Mute

За Бога, исклучете го звукот, исклучете ги известувањата, докажано е дека го подобрува квалитетот на животот. Филтрирајте. Не мора веднаш да сè видите и сè да знаете.

„Прочитано“ не бара инстант одговор

Само затоа што сте прочитале порака не значи дека треба да одговорите на истата, а истото важи и ако видите дека некој отворил ваша и сè уште не одговориле. Прво појавата на мобилни телефони, а потоа социјалните мрежи целосно го сменија начинот и брзината на комуникација и постои очекување дека сите сме постојано достапни, што никогаш не може да биде здраво за нашата психа. Преобразувајте се себе си и оние со кои често комуницирате да имате повеќе трпеливост едни кон други и дека имате каде да се скриете од будното око на социјалните мрежи.

Не мора постојано да постирате

Бидејќи просторот на социјалните мрежи сега ги замени сите оние простори во кои нормално се наоѓаме опкружени со човечко потпевнување, имаме чувство дека мора постојано да постираме нешто за да бидеме сигурни дека постоиме. Но, ние не мораме. Премногу од сè предизвикува инфлација на значењето, затоа изберете битки, изразете се повнимателно и фокусирано.

Пронајдете нешто ново

Ако вашиот универзум за социјални медиуми не ви одговара овие денови, тоа е сосема во ред, и ако во исто време не сте подготвени да излезете од социјалните мрежи, може да најдете неистражени патеки во тој бесконечен лавиринт. Без разлика дали се тоа рецепти, иако досега не сте биле кулинарски махери или целосно смотани feelgood профили кои инаку би ги критикувале, ќе земете здив, кој знае, можеби дури и ќе ви се допадне.

Cold Turkey

Привремено исклучување на социјалните мрежи не значи дека губите контакт со светот и луѓето за кои се грижите, напротив, може да значи токму спротивното. Кога не знаете што се случува во животот и главите на масите на познати и непознати лица кои мрморат во вашиот живот на Интернет, ќе сакате да остварите посуштински контакт со оние што навистина ве интересираат. Сè уште имате Интернет на кој ги проверувате вестите што ве интересираат, сè уште имате Скајп, whatsapp и мобилен телефон како такви. Иако можеби ви се чини така, вие не сте отсечени од светот и животот, само сега можете да ги филтрирате количината и природата на информациите, апсолутно по ваша слободна волја. Ако одлучите нагло да се повлечете, бидете подготвени да:

  • забележете кои публикации на Интернет навистина сакате да ги следите
  • дајте им до знаење им на сите што се грижат за вас како можат да ве контактираат
  • излезете со план што ќе направите со времето и енергијата што сега ќе ги имате за себе

Што и да сакате, едноставно не дозволувајте брановите на социјалните медиуми да ве превртуваат по своја волја, не заборавајте дека управувате со нив, а не тие со вас.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi