6 начини да бидете секогаш сити: Нутриционист открива трикови за тоа како да не чувствувате глад!

2 март, 2021
2449725_profimedia0580409237_ls

Чувството на глад произлегува од многу различни стимуланси. Ова значи дека постојат неколку работи со кои треба да се справите за да го потиснете. Нутриционистката Бранка Мирковиќ објаснува дека начинот на кој го започнувате денот е клучен за тоа како ќе функционира вашето тело.

– Оброкот е важен за енергијата и неговата главна цел е да се балансира гликозата во крвта, хормоните, да се донесат доволно витамини и минерали и да се обезбеди добра функција на цревата. Добро избалансиран оброк ќе обезбеди долгорочна ситост и нема да има чувство на глад – рече нутриционистката. Луѓето јадат кога имаат чувство на психолошки, емоционален и социјален пораз. Се прават навики и ритуали кои се несоодветен надомест. Обидете се да го организирате своето време поинаку, да излезете од погрешната рутина. Дружете се, шетајте, читајте и најдобро е да разговарате со личност која се грижи за вашата исхрана. Пијте вода, лимонада и чаеви без шеќер во текот на целиот ден, не чекајте да бидете жедни. Природно исцедените сокови не се замена за вода и имаат многу шеќер во фруктоза – рече таа, меѓу другото, додавајќи дека оброк се јаде кога сте навистина гладни, а не затоа што е време за ручек или вечера.

6 НАЧИНИ да не чувствувате глад

1. Важно е оброкот да биде избалансиран.

2. Секогаш треба да јадете зеленчук со оброк во текот на денот, како и салати од различни видови зеленчук.

jaja, obrok

3. Пијте чаеви, чиста супа, сок од домати, јогурт, вода и почекајте половина час, можеби нема да бидете гладни. Без доволно течности, ќе ја мешате жедта со глад.

čaj

4. Протеините подолго се варат и одржуваат ситост, особено јајцата. Протеините во првиот оброк во денот го зголемуваат нивото на аминокиселина тирозин, што помага да се избегне желбата за шеќер.

5. Голема заблуда дека цревата грчат само кога сте гладни. Тие само се одмораат и чистат природно.

6. Треба да јадете масти, но здрави од непреработени растителни масла.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi