Автофагијата диета за 7 дена

19 јануари, 2021
autofagija-Anastasiia-Murina-Alamy-Alamy-Profimedia-1536x1042

Автофагијата е една од најпопуларните диети во последната деценија и нема сомнение дека оваа диета ќе биде уште попочитувана во иднина. Причината за тоа лежи во докажаната функционалност на диетата и нејзиното позитивно влијание врз здравјето на целото тело.

Но, она што на многумина им останува непознато е што смееме и што не смееме да јадеме во периоди кога е дозволена храна. Во следните редови, ќе видите колку е едноставна автофагијата, а тоа се докажува со примерот на менито што го подготвивме за вас.

Кога започнувате нова диета, прво треба детално да бидете информирани како правилно да ја спроведете. Ако само што влезете во диета неподготвени, постои многу поголема шанса да се откажете, како и дека нешто ќе тргне наопаку со вашата диета. Автофагијата особено припаѓа на ваквите диети, бидејќи подразбира повремено постење од 12 и повеќе часа, што може да биде шок за организмот.

Затоа ви препорачуваме да го подготвите менито однапред и полека да влезете во автофагијата. Што точно е автофагија? Буквално преведен од грчки, зборот „автофагија“ значи „самојадење“, односно дека организмот сам се јаде. Поентата е дека кога нема храна во форма на протеини или јаглехидрати, клетките како извор на храна се претвораат во умирачки клетки и нефункционални клетки. Така, клетките се обновуваат, а организмот се чисти од лоши клетки.

Нутриционистите повикуваат и на рециклирање на автофагија, бидејќи телото наоѓа начин да преживее кога нема доволно храна од времето кога човекот беше ловец. Гледано на овој начин, сосема е природно човекот да нема секогаш храна при рака, односно да остане гладен. Иако гладот ​​има негативна интонација со векови и се смета за нешто што треба да се избегнува, се покажа дека чувството на глад е навистина добро за нас, дури и го подобрува здравјето и ги намалува симптомите на многу хронични болести. Откривање на тоа како се распаѓаат нашите клетки и како функционираат принципите на автофагија, на јапонскиот научник Јошинори Ошуми му е донесена Нобеловата награда за медицина во 2016 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris