Будистичка диета: Паѓаат сите вишок килограми, само ако го следите ова едно правило!

13 февруари, 2021
208655_shutterstock-1135790816_ls

Писателот, научник и свештеник од Зен, Дан Зигмонд и авторката Тара Котрел собраа мудрост од учењата на Буда и модерната наука и на крајот ја објавија книгата Диета на Буда: Уметност на слабеење без губење на разум, која стана многу популарна.


Клучот во исхраната на Буда е дека храната е ограничена во времето, односно дека има повремено постење: наместо да се грижите што и колку јадете, овој вид диета бара да се концентрирате на времето кога јадете и постепено да го намалите времето кога јадете секојдневно.

Кога започнувате диета со Буда во првите две недели, јадете секој ден 13 часа (што може да биде многу потешко отколку што изгледа). Потоа намалете ја таа временска рамка на 12 часа, потоа на 11, а потоа на 10, за да стигнете до временската рамка од 9 часа. Што значи дека појадувате во 9 часот наутро, а на крајот од денот вечерате околу 18 часот и не конзумирате ништо до следното утро.


Ако мислите дека ова е екстремно, Сигмонд нè потсетува дека будистичките монаси обично јадат само од зори до пладне.

„Се обидовме да ја смислиме нашата верзија на„ средниот пат “, пат што мислиме дека повеќето луѓе можат удобно да го следат и сè уште имаат здравствени придобивки од повремена диета без пост“, вели Сигмонд.

Еве неколку неверојатни совети од гореспоменатата книга што можат да ви помогнат да изгубите тежина и да останете здрави на начин на Буда.

  1. Само биди храбар, погледни ја вагата

Сигмонд ве повикува да бидете сигурни да ја проверите вашата тежина. Следењето на тежината е начин да се контролира вашата исхрана и здравје, забележува Зигмонд, но тој исто така додава дека тоа е начин да се следи она што не работи во вашата диета.

  1. Јадете што сакате, но не и лоша храна

Не постојат цврсти и брзи правила за тоа што можете или не можете да јадете.

„Најважно е да јадете храна што ја сакате и да најдете задоволство во неа“, пишува Сигмонд. Диетата што ве прави гладни нема да трае долго. Наместо да ја обележувате храната како „добра“ или „лоша“, размислете за тоа што е „здраво“ (здрави масти, растителни влакна и зеленчук или месо и протеини), а што не (шеќер, преработена храна, повеќе од два алкохолни пијалоци неделно )

Ilustracija
  1. Има денови кога јадете „полоша храна“

Диетата со Буда дозволува еден ден во неделата кога ви е дозволено да се опуштите. Може да јадете надвор од вашиот распоред тој ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi