Д-р Оз сигурен: Убеден сум дека ова е најдобрата диета на сите времиња!

28 февруари, 2021
239449_doktor-oz_ls

Во посета на Е! телевизија, добро познат нутриционист, д-р Оз, ги коментираше добрите и лошите страни на најпопуларните диети во 2020 година.

Докторе, кажете ни повеќе за диетата „30 дена“? „Тоа е диета која е многу популарна меѓу познати актери, пејачи, забавувачи. Тоа е диета што ќе ви помогне да се чувствувате подобро: ќе имате енергија, ќе спиете подобро, ќе живеете подобро … Станува збор за цела 30-дневна диета која ја елиминира целата процесуирана храна, алкохол, слатки и житарки. Значи, јадете правилна храна: јајца, морски плодови, риба, сирење, месо – сè што вашата мајка би одобрила. Ќерка ми штотуку ја заврши таа диета и предностите се: исчистете го телото од слатки и алкохол, а нејзините недостатоци се дека е обемна затоа и е многу тешко да се придржувате до овие правила на исхрана за цели триесет дена.

Ако „направите грешка“ еден ден, мора да почнете одново “, вели д-р Оз. А, кога станува збор за диетата Кето, какви се впечатоците? “Тоа е добра диета ако ја користите на краток рок, но ако ја користите подолго време може да го влоши вашето здравје. Тоа е диета каде јадете многу протеини, многу маснотии, а потоа согорувате калории. Предностите се во тоа што јадете храна што ја сакате и слабеете, но на долг рок повторно ќе започнете да се здебелувате. Не би било паметно да се држите до оваа диета долго време “.

Која диета можеме да ја одржиме „на долг рок“? “Диета која вклучува урамнотежена исхрана, но и вежбање. Периодичното гладување е нешто што Хју Џекмен го користи и мислам дека одлично му одговара. Еве што е: да речеме дека се држите до медитеранска диета и да јадете сè што е здраво, но можете да пиете чаша вино. Многу е важно да не појадувате премногу рано, но исто така и да не вечерате премногу доцна. Појадувајте околу 10 часот наутро и вечера околу 18 часот. Ова значи дека ќе постите повеќе од 12 часа, т.е. гладувате Поради тоа, ќе имате подобар и помирен сон, а вашето тело ќе биде исчистено. “

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi