Диета за Нобелова награда: Откријте зошто ова е најпопуларна диета и какви чуда прави за целиот организам!

5 февруари, 2021
220409_dijeta-shutter_ls

Автофагијата не прави поздрави, поубави, помлади. Тајната лежи во фактот дека тоа е природен процес на организмот да ги рециклира старите клетки и да ги користи за да создаде нови, здрави клетки. Значи, целиот процес се одвивал сосема природно. Автофагијата како концепт е нешто повеќе од диета, нешто повеќе од начин и план на исхрана.

Буквалниот превод на автофагија би бил „јадете сами“, односно вашата ќелија почнува да го „јаде“ целиот отпад, токсини, паразити, бактерии и други отрови акумулирани во организмот, и на тој начин се прочистува целиот организам.

Отпадот што се акумулира во организмот ги прави нашите клетки „тешки“ и послаби и потешки за извршување на нивната функција, но кога ќе се исчистат на природен начин, целиот организам целосно се опоравува, тврди истражувањето и пренесува Minutzamene.com

Автофагијата е диета добитничка на Нобелова награда

Во 2016 година, биологот за клетки Јошинири Охсуми доби Нобелова награда за филозофија и медицина за неговото револуционерно откривање на автофагијата. Концептот за рециклирање на клетки е познат уште од 60-тите години на 20 век, кога истражувачите забележале дека клетките можат сами да јадат. Јапонскиот добитник на Нобелова награда го спроведе своето истражување за квасецот во 90-тите години на минатиот век, и од таму доаѓаат првите официјални откритија, кои се актуелни и денес.

Автофагијата создава нова енергија, која доаѓа од клетките на нашето тело, а НЕ ОД ХРАНА! Оваа енергија доаѓа како одговор на стресот што го доживува нашето тело затоа што е без храна. Процесот на автофагија ги елиминира бактериите и вирусите од телото и третира секаков вид на инфекција. Телото станува и поздраво и потенко, а кожата се ревитализира и станува затегната. Вие едноставно го започнувате процесот на закрепнување.

Како да се започне процесот на автофагија?

Автофагијата е природен процес во нашето тело, кој се одвива сè додека не го нарушиме со некоја нова храна. Лесно може да стане начин на живот, бидејќи има многу придобивки за нашето тело. Активен е во секоја клетка во телото и се активира кога гладуваме или постиме.

Од каде знаеме дека автофагијата е успешна?

Со пост (или не јадење) помеѓу 12 и 36 часа. Најдобрите ефекти од автофагијата се постигнуваат кога не јадете 24 до 48 часа, но за многу луѓе тоа е исклучително тешко, и тие лесно ќе се откажат. Сепак, постот помеѓу 12 и 36 часа не е невозможен. Автофагијата може да се изврши и ако оброците се намалат. Во меѓувреме, нема слатки, закуски. Нема ништо. Може да пиете само чај или вода. Вечерата треба да биде во 18 часот, а следниот оброк следниот ден околу 12 часот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi