Интуитивно јадење: Јадете кога сте гладни и заборавате на диетата

23 февруари, 2021
dvodnevna-dreamstime-xl-33407414

Интуитивното јадење вклучува јадење кога сте физички гладни и запирање кога се чувствувате сити. Во основа ве охрабрува да го слушате вашето тело за да ги насочите вашите навики во исхраната

Интуитивното јадење е одличен начин да ја промените вашата врска со храната, без потреба да броите калории или да исфрлите одредена храна од вашата исхрана. Интуитивното јадење вклучува слушање на вашето тело и јадење во согласност со потребите на вашето тело. Фокусот на интуитивната диета не е на слабеењето, туку на вниманието.

Разбирање на интуитивно јадење

Интуитивното јадење вклучува јадење кога сте физички гладни и запирање кога се чувствувате сити. Во основа ве охрабрува да го слушате вашето тело за да ги водите вашите навики во исхраната, вели Ерин Холи, диететичар од Медицинскиот центар на Универзитетот во Охајо.

„Принципите на интуитивно јадење ќе ви помогнат повторно да се поврзете со таа вродена способност да јадете без да ве затскриваат други пораки за тоа што, кога и колку да јадете“, вели Холи. Практиката на интуитивно јадење доаѓа од книгата Интуитивна исхрана напишана од Евелин Трибол и Елисе Реш, регистрирани диететичари. Првично објавена во 1995 година, книгата сега е во четврто издание, а нутриционистите сепак препорачуваат практика на интуитивно јадење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi