Јадела по неколку ореви секој ден! Лекарите беа воодушевени, го стопирала стареењето!

4 март, 2021
207613_walnuts-1213008_960_720_f

Неколку ореви го продолжуваат животот на жените еднаш неделно, бидејќи го одржуваат телото поздраво, се вели во новото истражување.

Откако наполниле 65 години, немале никакви ментални, физички или срцеви заболувања, ниту проблеми со меморијата.

Авторите на студијата ги искористија резултатите од студијата врз 33.931 жена. Консумирањето ореви е единствената навика после вежбање која е поврзана со здраво стареење.

Не постои само една животна навика што ќе ги одржува здравите постари луѓе, но кога имате неколку помали, тие дефинитивно работат и помагаат – рече д-р Франсин Гродстајн од Универзитетот Харвард.

Во споредба со другите орасти плодови, оревите содржат најголемо количество омега-3 масни киселини. Само 30 грама ореви содржат 2,5 грама алфа-линоленска киселина (АЛА), полинезаситена маст која е неопходна во исхраната.

Оревите содржат и антиоксиданти, молекули способни да забават и да спречат оксидација; така што со конзумирање храна со антиоксиданти можете да ги заштитите клетките од оштетување предизвикано од процесот на стареење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris