Најголемата заблуда за целулитот и што сè влијае на неговата појава!

4 март, 2021
th1_uzrocipojavecelulita02032021

Целулитот не е предизвикан само од дебелеење. Неговата појава зависи од голем број фактори како што се возраста (губење на колаген), слабата циркулација, семејната историја и хормоните. Хормоните имаат големо влијание врз развојот на целулитот.

Естроген, инсулин, норадреналин, тироидни хормони и пролактин се дел од процесот на производство на целулит. Возраста на жената влијае на еластичноста на кожата, која станува потенка и поголема веројатност да попушта, што ги зголемува шансите за развој на целулит. Генетските фактори можат да бидат поврзани со стапката на метаболизам, дистрибуцијата на поткожното масно ткиво и нивото на циркулација. Сето ова може да влијае на развојот на целулитот. Кога станува збор за навики во исхраната, целулитот не е предизвикан од „токсини“ од храната, но здравиот начин на живот може да помогне да се намалат шансите за појава на целулит.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi