НУТРИЦИОНИСТКАТА ДЕПАЛО ЗА ДИЕТАТА НА НОВАК ЏОКОВИЌ: Децата можат вака да се хранат, само во ЕДЕН СЛУЧАЈ!

11 мај, 2021
249619_profimedia0587189961_ls

Нутриционистката Борјана Депало на зборуваше за две големи грешки што балканците ги прават во текот на исхраната

Јелена Џоковиќ предизвика голема бура велејќи дека нејзиниот син Стефан јадел месо првите три години, па сега се храни само со растенија, како и нејзината помлада ќерка Тара. Многу се коментираат и играњето и исхраната на Новак Џоковиќ.

Јелена, меѓу другото, рече дека станала веган „од мака и страв од болест“ и додаде дека нивните деца секогаш имаат избор за оброк, но многумина го дочекаа тоа „на нож“.

Нутриционистката Борјана Депало сега објасни што сакала да каже Јелена.

“Верувам дека Јелена е крајно внимателна во балансирањето на исхраната на своите деца, таа веројатно ја следи и нивната крвна слика, тоа е лична карта на телото, ако имаме добар феритин, хемоглобин, можеме без месо. Тогаш можеме да бидеме вегетаријанци и вегани, сè додека крвната слика е добра“, рече таа.

Србите сакаат да го „советуваат“ Џоковиќ што да јаде, без разлика дали тој игра добро или послабо, а Депало откри дека тие всушност веруваат во заблуда, дека месото ќе му даде повеќе енергија пред натпреварот – и тоа не е точно!

“Ние го вариме месото пет до седум часа, целата енергија мора да биде насочена кон него. Ако некој спортист јаде храна што се вари пократко, како што се мешунките, пред натпревар или тренинг, од него побрзо ќе добие енергија. Ќе вариме стек од 200 грама со часови и едергијата ќе ја добиваме побавно“, објасни таа.

„Значи, ако сакаме да бидеме сити долго време, можеме да јадеме месо, но ако сакаме енергија, потребни се печурки кои се шумско месо“, рече таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi