Ова е причината зошто безалкохолното пиво може да го подобри нашето расположение

8 мај, 2021
Screenshot 2021-05-08 164844

Не ни треба алкохол за да го подигнеме расположението. Иако, често така се користи

Една студија покажа дека безалкохолното пиво го подобрува расположението затоа што телото ослободува допамин поради вкусот на пивото, а оваа супстанца има мотивирачко и стимулирачко дејство.

Останува само едно да се каже: на здравје!

Благо слаткастиот и многу освежителниот вкус на безалкохолното пиво, што е особено корисно после вежбање. Но, дали знаевте дека безалкохолното пиво има и позитивно влијание врз нашето расположение? Студија од 2013 година открива дека нашиот мозок ослободува исто толку допамин кога пиеме безалкохолно пиво, како и кога ги консумираме неговите алкохолни верзии. Само вкусот е доволен за да се активира производството на оваа мотивирачка и движечка супстанција.

Здрав пијалок

Додека за конвенционалното пиво се вели дека има многу калории, за безалкохолното пиво се вели дека е здраво за нас. Научниците откриле дека постојат првични индикации дека пијалокот понекогаш има хемостатски својства и со тоа позитивно влијае на кардиоваскуларниот систем.

Бидејќи безалкохолното пиво содржи полифеноли, постои друга студија која вели дека исто така го намалува ризикот од атеросклероза – или запушени артерии. Полифенолите се ароматични соединенија кои се јавуваат како бои или ароми во растенијата, вклучително и хмељот. Супстанциите ги заробуваат кислородните радикали, ги убиваат бактериите и затоа се исто така антиинфламаторни. Ги има и во кората од јаболка и модри патлиџани, како и во кромид, боровинки, зелен чај, па дури и црвено вино.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi