ПЕКОЛ! Еве која храна нè прави зависни, а која можеме да ја јадеме БЕЗ ОГРАНИЧУВАЊЕ!

3 март, 2021
108b0ed6ab703d7f62789b9a83f827aeb9dbec18

Присуството на шеќер и маснотии во специфична храна е вистинска зависност.

Пицата е најголемата „дрога“ за дебелеење, лош холестерол, маснотии и шеќер, па затоа секој нов внес делува како
стимуланс за нашето тело.

Имено, шеќерот и маснотиите во високо обработената храна се вистинска зависност, бидејќи потрошувачката на ваква храна делува како стимуланс за нашето тело, покажува истражувањето спроведено од Универзитетот во Мичиген врз студенти.

Утврдено е дека високо обработената храна е полна со шеќер и лоши масти, па затоа како таква е всушност толку силен стимуланс што предизвикува зависност. Затоа, не треба да изненадува што уште еднаш е потврдено дека овошјето и зеленчукот не создаваат зависност, пред се затоа што не одеднаш го зголемуваат нивото на шеќер во крвта.

Храна која не предизвикува зависност: краставици моркови, грав, јаболка, ориз..

Храна која предизвикува зависност: пица, чоколадо, чипсови, колачиња, сладолед…

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris