Прескокнувањето на појадокот доведува до вишок килограми, но тоа не е најлошото!

21 февруари, 2021
shutterstock_324795566_1000x0

Појадокот отсекогаш се сметал за најважен оброк во денот. Во последно време, таа теза е доведена во прашање, но медицинските експерти сè уште се расправаат за тезата за важноста на утринскиот оброк. Дали е тоа поради брзото темпо на живот, промена на навиките се повеќе луѓе одлучуваат да го прескокнат појадокот. Повеќе од една четвртина од Американците го прескокнуваат овој оброк секој ден, па дури и трендот стана таков насекаде во светот.

  1. Може да се здебелите

И покрај идејата дека прескокнувањето појадок секој ден може да доведе до губење на тежината, тоа не е сосема исправно. Некои истражувања покажаа дека останувањето гладен наутро може да биде поврзано со зголемување на телесната тежина, не само кај децата и помладата популација, туку и кај постарите лица.

Ова може да се случи затоа што прескокнувањето појадок подоцна може да ги натера луѓето да јадат многу повеќе. Јадењето пред спиење доведува до зголемување на телесната тежина. Но, една студија исто така покажа дека прескокнувањето на појадокот може да предизвика зголемување на телесната тежина дури и ако не се прејадете во остатокот од денот бидејќи внатрешниот часовник на организмот е нарушен.

  1. Расположението ви се влошува

Прескокнувањето појадок е поврзано со нарушувања на расположението кај возрасните. Луѓето кои не јадат наутро имаат тенденција да имаат депресија почесто. Исто така, прескокнувањето на првиот оброк на ден 4 или 5 пати неделно може да доведе до зголемен ризик од развој на дијабетес тип 2 за 55%. Исто така, може да се поврзе со низок шеќер во крвта.

Кога волуменот на гликоза во крвта се намалува, тоа резултира со брзи промени во расположението, како што се општо расположение и раздразливост. Затоа, не треба да биде понизок од 70 милиграми на децилитар (mg / dL).

  1. Се чувствувате уморно помеѓу 12 и 16 часот

Наутро, по долга пауза без храна, резервите на гликоген се малку и ви треба повеќе енергија за да работите продуктивно. Штом појадувате, вашето тело почнува да ги разградува масните киселини за да ја произведе потребната енергија. Ако немате појадок, дури и ако се чувствувате добро наутро, може да се чувствувате многу исцрпено за неколку часа. Може да се обидете да се фокусирате на работите и да се чувствувате уморни попладне.

Stres, problemi, žena, umor
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi