ШОКАНТНИ РЕЗУЛТАТИ НА НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Ако јадете ТРИ ЈАЈЦА неделно, ќе ви се случи нешто СТРАШНО?

11 февруари, 2021
347524_x11_f

Јадењето три јајца неделно го зголемува ризикот од рана смрт, покажуваат новите истражувања
Експертите предупредуваат дека жолчките од јајце содржат високо ниво на холестерол и маснотии, што може да предизвика рак, срцев удар и мозочен удар, пишува The Sun.

Наодите сугерираат дека оние кои конзумирале дополнителни 300 милиграми холестерол на ден или околу три јајца неделно, имаат дури 19 проценти поголема веројатност да умрат во следните 16 години.

Жолчката содржи висок процент на холестерол
Смртноста од карцином и кардиоваскуларни заболувања се зголеми за 24 проценти.

Експертите советуваат да се користат само белки или да се префрлат на соодветна замена за јајцата.

Истражувањето открило и дека луѓето кои јадат јајца се подложни на низа други болести, вклучувајќи респираторни заболувања, Алцхајмерова болест и дијабетес.

За врската помеѓу јајцата и здравјето се дебатира со години. Долго време се сметаше дека јајцата се здрав додаток во исхраната, сепак, во жолчката има многу холестерол, што може да биде штетно.

Со замена на еквивалентна количина ореви или мешунки за половина од целото јајце, стапката на смртност се намалува до една третина. Пилешко, храна или млечни производи имале сличен ефект.

Експертите заклучуваат дека колку повеќе луѓе јадат јајца, толку е поголем ризикот од рак на дигестивниот тракт.

Оброците треба да бидат разновидни, избалансирани, со поголем внес на овошје и зеленчук, мешунки, цели зрна, риба, ореви и семиња.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi