ВЕЧНО ПРАШАЊЕ, што е поздраво, свинска маст или масло? Експертите го кажаа својот дел, обрнете внимание

17 февруари, 2021
760211_profimedia0138536369_ls

Крофни, колбаси, ванила, крцкаво пржено месо … Сето ова содржи масло или се подготвува на старомоден начин – на маст.

Некогаш, сè беше подготвено на маснотии, а потоа беше прогласено за нездраво, главна причина за мозочен удар, срцеви проблеми и висок крвен притисок.

И, добивме пластични шишиња масло, маргарин и намази. Но, дали свинската маст е навистина нездрава? Експертите велат – НЕ. Затоа не е лошо да ставите маст повторно во вашата тава и да готвите

Истражувањата покажаа дека свинската маст и другите животински масти незаслужено се здобиле со репутација на „нездраво“. Всушност, користењето на овие старомодни методи при пржење, наместо сончогледово масло, може да го намали ризикот од срцеви заболувања и рак, велат британски истражувачи. Една студија спроведена како дел од емисијата „Верувај ми, јас сум лекар“ на Би-Би-Си уште во 2015 година докажа дека маста е здрава

Како дел од шоуто, група истражувачи имаа за цел да одговорат на прашањето „со кои масти и масла е најдобро да се готви?“. Тие на група волонтери им дадоа разни масти и масла – вклучувајќи сончогледово масло, растително масло, пченкарно масло, ладно цедено масло од репка, маслиново масло (рафинирано), путер и свинска маст – и ги замолија да ги користат производите во нивните секојдневно готвење.

Од волонтерите, исто така, беше побарано да соберат остатоци од масло по готвењето, што потоа беше анализирано од истражувачкиот тим на универзитетот Де Монтфорт.

Еден од истражувачите, Мајкл Мозли, објаснува дека кога маслата и маснотиите се загреваат при пржење или готвење, нивната молекуларна структура се менува.

„Сончогледовото и пченкарно масло се добри сè додека не ги изложувате на топлина, како што се пржење или готвење“, коментира водечкиот истражувач професор Мартин Грутвелд, додавајќи: „Ако би имал избор помеѓу маст и полинезаситени масти, би користел свинска маст секој пат “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi