ВИСТИНА ЗА ПОЈАДОКОТ: Еве КОГА ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ПОДОЦНА А КОЈА ХРАНА е строго забранета

15 февруари, 2021
фд

И додека некои не ја напуштаат куќата без него, за други појадокот поради комбинација на околности станува ручек затоа што првиот оброк го јадат само напладне!

Што е најдобро и каде лежи вистината? Експертите се согласуваат дека појадокот е многу важен оброк. Ви обезбедува енергија што ви е потребна за тој ден, а некои истражувања тврдат дека може да го намали чувството на глад и ризикот од развој на дебелина и други метаболички нарушувања.

Сето ова не значи дека треба да јадете веднаш штом ќе ги отворите очите. Ако сте гладни точно наутро, тогаш не заборавајте да јадете, а ако не сте во ред е, исто така е да почекате.

Многу е важно да го слушате вашето тело, изјави диетичарот Бет Блустон од Кливлендскиот клинички велнес институт за „Здравје“ и предупреди дека е вистинско време за оброк кога ќе почнете да чувствувате глад. Никогаш не го одложувајте оброкот бидејќи може да ве натера да земете некоја нездрава храна како крофна или некое друго пециво побрзо.

КОГА Е ВРЕМЕ ДА СЕ ЈАДЕ?

Експертите се согласуваат дека првиот оброк треба да се јаде околу 9 или 10 наутро. Ако се разбудите во 7, појадувајте во 10, ручек во 14 часот и вечера околу 17 часот или 18 часот, тоа е сосема добро. Но, ако појадувате напладне и во текот на денот имате време за само уште еден оброк, тоа значи прескокнување оброци. Треба да јадете најмалку на секои четири часа, објасни дијабетичарката Сандра Аревало од Американското здружение за дијабетес.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi