Исхраната на Јелена Карлеуша: Со овие намирници и исхрана пејачката ја доведе линијата до совршенство!

3 јуни, 2021
jelena

Јелена Карлеуша е позната како експерт во формулата за успех во светот на шоу-бизнисот, но и како голем поборник на веганската диета.

Пејачката, покрај здравствените придобивки што ги носи овој вид диета, на веганизмот гледа како на борба за зачувување на дивиот свет низ целата планета.

Повеќето луѓе веројатно прво мислат дека овој начин на јадење ги ограничува можностите на Јелена кога ќе се соочи со одлуката што ќе се најде на нејзиното мени.

Додека ги откри привлечностите на оваа животна идеологија и со совет од соодветни експерти и нутриционисти, таа откри дека веганската диета може да имплицира далеку поширок спектар на јадења отколку што можеше да си замисли.

Ние ви носиме три просечни дена во нутритивниот секојдневен живот на познатата пејачка, и сигурно секој ќе може да примени барем дел од овој здрав начин на живот во својата кујна.

Прв ден

Појадок: Сирење со малку маснотии 400g, две парчиња леб од интегрално брашно, салата

Ужина: Две јаболка

Ручек: Грашок со зеленчук 400гр, салата

Вечера: Салата од тиквички

Втор ден

Појадок: Овесна каша 4 лажици, овошна мешавина, чиа семе

Ужина: 300 гр цреши

Ручек: Печен зелен грав со зеленчук, салата

Вечера: Кисело млеко 360мл, салата

Трет ден

Појадок: Мафини со тиквички, салата

Ужина: Витаминска салата со црвена зелка

Ручек: Печурки со зеленчук

Вечера: Чорба од компир