Истражување: Луѓето во отворени врски се 20 проценти посреќни од оние со еден партнер

8 април, 2021
Weekend gathering

Неодамна, во списанието „Психологија и сексуалност“ беше објавена студија која вели дека луѓето во отворени врски се околу 20% посреќни од оние што живеат во моногамни бракови и врски.

Во истражувањето учествувале нешто повеќе од 500 луѓе кои имале повеќе партнери во исто време и ист број кои имале секс со еден партнер.

Истражувачите се фокусирале на нивното ментално здравје и задоволство, а откриено е дека вознемиреноста кај оние кои се во отворени врски е за 19 проценти пониска, стресот е за 16 проценти помалку и 13 проценти помалку се чувствуваат депресивно.

Исто така, паровите во отворени врски покажаа поголема страст за 23 проценти, 14 проценти поголема самодоверба и беше откриено дека тие се генерално позадоволни од животот, за осум проценти.

Се проценува дека, во поразвиените западни земји како Велика Британија, приближно едно од 25 лица некогаш било во врска во која се толерира секс со други партнери, а психолозите велат дека паровите кои пуштаат во врска и трето лице често заработуваат повеќе од моногамни парови.

Покрај тоа, се покажа дека луѓето во отворени врски подобро комуницираат и подобро се справуваат со кавгите и несогласувањата и дека тие многу помалку ги „напаѓаат“ своите партнери отколку оние кои живеат во моногамија.

 | Autor : Shuttershock

„Луѓето во отворени врски треба да научат да вложуваат повеќе време и енергија во врски со повеќе емотивно блиски партнери и да ги задоволуваат емоционалните потреби на повеќе луѓе, па затоа не е изненадување што развиваат подобри социо-емоционални вештини“, изјави Томас Брукс од Универзитетот во Тексас Сонцето. А & М.

Слично на тоа, вели Брукс, оние кои се во отворени врски се пофлексибилни и подобро ги разбираат потребите на своите партнери, и иако мораат да вложат повеќе напор и енергија во своите односи, на долг рок тоа очигледно се исплати затоа што побрзо развиваат разбирање кон другите .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris